Lisa arvamus hormoonspiraali paigaldamise asjus 07.11.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, Lp. Galina Litter!

Kirjutan, et lisa arvamust küsida.

Varasemalt oli kaebuseks vererohke ja tükiline menstruatsioon. Vanus 34, 3 sünnitust. Soovitati hormoonspiraali. Kuna mul diagnoositud leidenimutasioon ja abikaasal vasektoomia tehtud, et rasestumisvastastase vahendina seda vaja ei oleks, siis eelistaks ilma hormoonita kehal lasta olla.
Loobusin 5 kuud tagasi tampoonidest ja silikoonlibestite kasutamisest, et lasta kehal veelgi rohkem „loomulik“ olla. ning tunnen, et menstruatsioon on vähem vererohke ja tükiline kui oli 5 kuud tagasi.

Viimasel arstivisiidil sain samuti soovituse hormoonspiraali paigaldamiseks. Nimelt pidavat tegemist olema eakohase „haigusega“, mille tulemusel suurenenud menstruatsiooni verekogused ja kõrgenenud vererõhk.

Viimase visiidi uuringute tulemus alljärgnev:
Tsütoloogiline uuring_1 Kirjeldus Adekvaatne. Lameepiteeli pindmise ja vahekihi rakud. Metaplaasia. Silinderepiteel pole haaratud. Segamikrofloora. Rohkelt leukotsüüte. NILM.
UH Kirjeldus: Emakas retroversioonis: 4,80 x 3,84 x 4,78 cm Endomeetrium.: 9,2 mm, tundub ühtlane Par.ov.: 3,47 x 2,35 cm, selles hüpoehhog. ala Q 2,54 cm Vas.ov.: 2,04 x 1,30 cm, norm.strukt. CD-s vaba vedelikku ei ole.

Küsimus lisa arvamuse saamiseks: kas siiski paigaldada korduvalt soovitatud hormoonspiraal või kuna algne peamine kaebus (vererohked, tükilised päevad) on hakanud ise järgi andma, siis võiks lasta kehal hormoonivabalt olla?

Lugupidamisega ja head soovides!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Tunnustus mehele, kes on otsustanud paarisuhte kontratseptsiooniks vasektoomia kasuks. Te ei vaja kontratseptsiooni ega sellest tulenevaid kõrvaltoimeid, paigaldamise ja eemaldamise valulikkust, ebamugavust.
Soovitus: peale menstruatsiooni kontrollige oma perearstil või otse SynLab laboris hemoglobiin ja ferritiin.
Kui hemoglobiin on üle 110 ja te ei suitsta, siis on korras. Kui ferritiin on üle 10, siis menstruatsioonid ei ole anemiseerivad ja organism tuleb regulatsiooniga toime.
Kui siiski ilmneb aneemia, siis saab vererohkeid menstruatsioone ravida ka madaladoosiliste tablettidega tsükliliselt ja ajutiselt.
Normaalne endomeetrium on tsükli lõpus kuni 12 mm, üle selle patoloogiline, mis põhjustab vererohkeid menstruatsioone.
Kindlasti külastage PAP sõeluuringuid 35, 40, 45, 50, 55 ja käige kontrollis nende vahel 2,5a järel.
Naistearstidele rõhutage, et mehel on teostatud vasektoomia.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7