Mammogramm 15.02.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Tegin täna mammogrammi ja oleks vaja abi tõlgendamisel. Saan aru, et kõik on ikka korras? Mida tähendab aga see üsna tihe struktuur ja vasakul asümmeetria. Kas see tähendab seda, et rind on keskmisest tihedam ja peaksin ka seetõttu tihedamalt kontrollis käima või piisab iga 2 aasta taganti käimisest? Lisan juurde, et lähisugulastel rinnavähki pole olnud ja hormoonravimeid ei kasuta ega ka suitseta.
PALPATOORNE LEID: normis
NAHAL SÜNNIMÄRK/ ARM: ei eristu
Vasak rinnanäärme veidi suurem võrreldes paremaga.
Üsna tihe (ACR 3) adenoosne struktuur. Vasakul ülalateraalsel näärmekoeline
asümmeetria. Maligniteedile viitavat koldeleidu, koedeformatsioone ega mikrolubikoldeid
kummalgi pool ei paista. Muutusteta eelmiste kahe aasta taguste piltidega võrreldes.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 43-aastane

Leid vastab normile ja noortel naistel ongi rinnakude tihke, seetõttu alla 35(40)-aastastele on esmane uuring rinnanäärmete ultraheliuuring.
Kas olete sünnitanud ja kui kaua olete rinnaga toitnud? Rinnaga toitmine "on rinnavähi vastane tegevus" lihtsalt väljendades.
Te ei peaks asjatult muretsema, kui kontrollite oma rindu kord kvartalis peale menstruatsiooni m tsükli 5.-15. päevani seebisel kehal n duši all, siis pole mitte mingit põhjust isegi muid uuringuid teha, sest võib välja kujuneda (ärevuse) somatisatsioon. Või kui väga muretsete, siis võiks oma perearst või naistearst kord 2,5a jooksul rindu palpeerida.
Eestis on alates 50 ja kuni 62 mammograafia sõeluuringud, sest see grupp on enim ohustatud toetudes kontrollitud andmetele. See aeg on varsti, kas pole?

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee