Pap test korrast ära 06.06.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mul oli vahekorra järgne veritsus paaril korral mille tõttu pöördusin arsti juurde. Lisaks oli mul ka pikalt voolus korrast ära (vesine) Tundus et on mingi põletikuga tegemist. Kunagi kasutasin piimhappebakteri tablete tupe siseseid ja peale seda tekkisidki tupes muutused. Nimelt helistas mulle eile arst kes kutsus mind tagasi uuringutele aga süda valutab siiski ja tahaksin aru saada kui tõsine on see diagnoos emakakaelavähi suhtes, mis mulle kirjutati. Lisaks kirjutas mulle naistearst kolm küünalt, millega pidi selle põletikulise seisundi korda saama ja see oli mul nüüd läbi tehtud enne proovide tulemuste teada saamist. Tahaksin veel teada mida tähendab atüüpilised rakud, kas need on vähirakud. Ja mida tähendab HSIL rahvakeeli? Tahaksin teada kas minu rakumuutused võivad olla tingitud põletikust mis oli pikalt mul? Lisaks tahan ära mainida et mul on olnud Mool rasedus aastal 2013 umbes ja sellest eelnevalt olen ka lasknud teha emakakaelavähi vaktsiini (3 süsti) kuna mul olevat juba 2011-2012 mingid vormid avaldunud testides.

Kokkuvõtvalt soovin teada kui tõsiseks peate Teie minu olukorda?

Proovide tulemused on manustes ja ka siin:
Proov on adekvaatne. Lameepiteeli pindmise ja vahekihi rakud. Üksikud sügavakihi lameepiteeli rakud. Lameepiteeli üksikud düsplatsilised rakud. Reaktiivne lameepiteeli metaplaasia, kohati atüüpiline. Silinderepiteel patoloogiata. Segamikrofloora. Erütrosüüte mõõdukalt. Neutrofiile rohkesti. Mikrofloora nihe, kahtlus bakteriaalsele vaginoosile. “Clue” rakud.

Diagnoos:
M697103 (ASC-H/ määramata lameepiteeli atüüpia, ei välistata HSIL/)
E18510 ( Mikrofloora nihe, kahtlus bakteriaalse vaginoosile. “Clue” rakud.)

Haigekassa koodid 66811

Ette tänades, K.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud K.
andmetest selgub, et olete 27-aastane.

Emaka kaela pindmisel, tupepoolsel lameepiteelil on muutused HSIL (ingl high-grade squamous intraepithelial lesion) ‒kõrge astme lamerakuline intraepiteliaalne lesioon.
Mikrofloora nihet, bakteriaalset vaginoosi saab ravida.
Hea on see, et silinderepiteel, mis on emaka kaela kanalis, on patoloogiata.
Kõik naistearstid peavad järgima ravijuhendit:
https://www.ens.ee/Ravijuhendid/emakakaela_vhieelsete_muutuste_juhis.pdf
5.3.1. ≥25aastaste naiste jälgimine ASC-H korral (joonis 10) Sõltumata HPV staatusest on ASC-H korral soovituslik kolposkoopiline uuring. HPV-testi teostamine enne kolposkoopilist uuringut ei ole soovituslik (B).

Kliinilises praktikas tuleks uurida nii emaka kaela kui ka tupepõletikele ja neid ravida. Koos saaks võtta uuringu ka HPV-le, see aitab edasisi uuringuid planeerida. Peale põletike ravi vajalik kolposkoopia koos biposiaga.

5.5.1. ≥25aastaste naiste jälgimine HSILi korral (joonis 14) HSILi korral on soovituslik kolposkoopiline uuring
(B). Jälgiv taktika Pap-testi või kaksiktesti kordamisega ei ole lubatud (B). Mitteadekvaatse kolposkoopilise leiu korral HSILiga on soovituslik diagnostiline ekstsisioon linguga (B).

Kui olete kõige ohtlikemate HPV tüüpide 16 ja 18 kandja ja koetükkides tulevad muutused, siis on vajalik emaka kaela konisatsioon.
Igal juhul vajate lisauuringuid, ravi, vajadusel ka kirurgilist ravi.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid