Valud 29.05.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.. kirjutan teile kuna mul on mure kohuvalude parast.. need hakkavad juba igapaeva elu segama ..
Esimesed probleemid tugevate kohuvaludega algasid 2014 a .

2014 a pandi diagnoosiks N80.0 Endometrioos uh-s emaka struktuur adenomüootiline ja emakakaelal ektoopion..mida tahendab ektoopion?

2015 mais oeldi uh vastusena adenomüoos
2016 a uhs oli foliikel 2.3 cm

2016 a maarati cerazette tabletid et need vahendavad valusid..( cerazette selle tottu et on olnud bypassi op) ja lisaks votan prefemin 20 mg et leevendada PMS vaevusi..

Vimane vahekord oli veebruaris ja seegi on nuud valulikuks muutunud ja ega kipugi vaga enam vahekorda astuma teades et valu jalle kohal siis on..
Vahepeal pole aga olukord suurt muutunud..

Eelmise aasta lopust tekkis juurde ov aegne maarimine..
Kohuvalud on ka ov ajal tugevamad .. nii ongi kuus ainult moned uksikud paevad kus ei ole margatavaid valusid..
Viimane arsti kulastus oli martsis .. pohjuseks taas pidevad kohuvalud ja aeg ajalt torkivad teravad valuhood .. uh leiti vedelku kogum 2.9 cm
Kasti tagasi minna kui korralik menses ara olnud.. kuid probleem on selles et kui pidevalt maarib uhtemoodi kus ma siis tean kas on korralik menses voi ei?
Maarimine ongi ca 2 ndl tagant ..
Molemal juhul on valud tugevad jne ..

Mure kohaks on ka viimasel ajal hullemaks muutuv PMS.. pole kunagi veel niimoodi tujutsenud ja iga pisi asja peale vihastanud nagu viimased 2 kuud .. ongi argates juba nutu tuju tunne ja uhesonaga viimasel ajal pole ma enam ise sel ajal :( kuna mul on ka puudega laps keda uksi kasvatan sis ei ole selline kaitumine just vaga hea seega ka siit kusimus kuidas saada selle PMSi leevendamiseks abi...

Viimasel ajal olen tahelepannud ka et kui tekib vajadus wc minna ja see kohe pole voimalik tekivad valud kohu ja selja piirkonda.. kas see tuleneb ka endometrioosi diagnoosist?
Samas on tekkinud ka kusimus kas endometrioosi saab ainult uh uuringuga kindlaks teha? Mingeid lisauuringuid tehtud ei ole...

Kui valud on tingitud endometrioosist millised on siis veel voimalused valude leevendamiseks?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Cerazette rasestumisvastase vahendina sobib kasutada imetamise ajal,seega ei ole see esmane valik rasestumisvastastest vahenditest. Kuna preparaat sisaldab ainult kollaskehahormooni,siis ongi Teil pidevalt tunne ,nagu oleks Teil premenstruaalne sündroom.Lisaks vahevereeritused,sest progestiinidega ei ole võimalik emaka limaskesta talitlust piisavalt täpselt reguleerida. Emakas võib Teil olla adenomüootiline,sellest ka suurenenud vereeritus.Ektoopia emakakaelal on füsioloogiline ilming emakakaela välispinnal.kus silinderepiteel on nähtav punetava alana emakakaelakanali välissuudme ümber.Magu vähendava operatsiooni järgselt võib kasutada ka kõiki teisi rasestumisvastaseid pille. Lõpetage Cerazette tarvitamine ära.
Endometioosi kindlakstegemisel on vajalik teha diagnostiline laparoskoopia.Hormoonuuringutest võiks teha CA-125 määramine vereseerumis. Edu soovides,Maie Väli