Tsütolüütiline vaginoos, mis põhjustab, kuidas ma sellest lahti saan? 01.03.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 33-aastane 7 a erimunakaksikute ema. Tahaksin küsida Teilt, mida hakkaksite peale minuga, või milliseid uuringuid mulle teeksite, kui tuleksin Teie vastuvõtule?
Kõigepealt tahan mainida, et kunagi varem elus ei ole mul mingeid probleeme olnud vaginaalse voolusega ega muud sellist. Ma ei tea isegi, mis asi on tupeseen, sest ei ole seda kunagi kogenud.
Paraku lõppeva aasta jõulude eel hakkasid mul mured, mis kestavad siiani ja kõik tunduvad olevat koondunud järsku just allaotsa suguelunditesse (eluviis on kõik sama, partner 17 a sama, ei mingit muutust). Esiotsa tundus, et mul on põiepõletik (kuigi pissimine valus ei olnud, oli väga hull kõrvetus alakõhus ja tundsin, et justnagu põie piirkonnas). Kuna oli pühade aeg, kirjutas perearst antibiootikume (Cipriniol), proove teha ei jõudnud. Hiljem, kui pärast pühi uriiniproovid andsin, siis oli kõik korras - ei mingit põletikku, ei mingit bakterit. Ometi olid sümptomid täpselt samasugused, ega olnud taandunud!
Käisin kahe erineva günekoloogi juures (kõik see võttis muidugi palju aega), võeti proove vist mingi 4 korda ja sain vaid kogu aeg teada, et kõik on korras. Kõik negatiivne. Ei olnud suguhaigusi, bakterit ega seent. Mitte midagi halba ei leitud. Aga sümptomid olid ikkagi veel alles - kõrvetus ureetras, alakõhus, vagiinas. Ajas tihti urineerima.
Arstid mainisid vaid rohket voolust, mida ma ise üldse ei näinud, sest aluspükstele jäi seda ülivähe. Tundus niisiis, et voolus on kleepunud pigem tupeseintele ja hakkasin ise arvama, et äkki sellel on osa minu kaebustes. Asusin ise asja lähemalt uurima ja avastasin paksu, valge, pastalaadse justkui tükilise vooluse (nii vale sõna, sest see ei voolanud üldse), mis oli tupe sees ja välja tuleb seda vähe.
Tegin internetis ühe paraja uurimistöö ja leidsin seisundi nimega "tsütolüütiline vaginoos" või siis "laktobatsilloos". Tundub, et see läheb minu olukorraga kokku? Kui guugeldasin neid väljendeid eesti keeles, siis tuli mitu korda välja just Teie nimi ja seepärast Teie poole praegu pöördungi.
Niisiis, mida minu puhul uuriksite? Kas on võimalik minu pakutud seisundit - tsütolüütilist vaginoosi - selgelt diagnoosida? (Minu günekoloog väitis, et labor ei suuda seda). Olen aru saanud, et ravi on soodalahusega loputamine? Olen seda mõne korra teinud, aitab mõneks päevaks ja siis katkestades on kõik jälle tagasi. Üldse on siiani suguelundid väga hellad, istuda on halb, kipitab, kõrvetab, kõige ebameeldivam just ureetra piirkonnas (see on kogu aeg ärritunud). Seksuaalelu pigem ei tahagi elada ja see ongi katki jäänud, kuigi oli varem pesamuna soov ... Ühesõnaga elukvaliteet on mõned kuud olnud ikka väga halb...
Olen ise lugenud, et seda seisundit võib põhjustada:
* Östrogeenide liigsus
* Probleemid glükoosiga - diabeet
* Või siis ebaselged põhjused
Midagi neist mul uuritud ei ole, seega olen mures, kuid tunnen ja näen, et kohalikult günekoloogilt abi ei saa ning muret kuigi tõsiselt ei võeta, sest "proovid on ju kõik korras". Minu sümptomeid keegi teine aga ei tunne ja seega ei saa aru, kui suurt psühholoogilist pinget need igapäevaelus tekitavad.
Seega, mida hakkaksite minuga peale ja kas olen oodatud Teie vastuvõtule?
Kõike ilusat ja ette tänades

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Teil ei ole vajadust minu vastuvõtule tulla,sest olete ise endale väga õige diagnoosi pannud.
Tsütolüütilise vagimoosi sümptomid meenutavad kandidiaasi- Valkjas kohupiimamassi meenutav rohke tupeeritis,põletustunne,sügelus.düspareuunia. Kaebused ägenevad menstruaaltsükli luteaalfaasis.
Happeline tupeeritis pH 3,5
Äigepreparaadis rakkude lüüsil vabanenud tsütoplasma fragmendid,lameeepiteelrakkude tuumad,ülekaalus laktofloora ( vale-võtmerakud).
Seenekülv negatiivne.
Raviks - loputused söögisoodalahusega ( 2 tl 1 liitri sooja vee kohta),istevannid ( 2-4 spl 5 cm sügavusele vanniveele 15 min 1-3 korda nädalas.
Eelistada tampoonidele sidemeid.
Edu soovides,Maie Väli