tugev maohape raseduse ajal 10.01.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 18 nädalat rase (esimene rasedus), väike kõht juba ees ja tunnen aeg ajalt lapse liigutusi. Mure selline, et juba 7st nädalast on mul tugev maohape, mis tõuseb kurku ja mida peab vahepeal välja sülitama. Kurk on kibe ja halb maitse suus. Olen proovinud vastavalt toituda ja võtnud looduslike ravimeid kuid midagi ei aita. Selle tõttu olen ka siiani oksendanud, hommikuti isegi ainult hapet, küll harva aga tunnen, et see teeb mu kõhule liiga. Peale oksendamist (kui kõht tugevalt sisse ja välja tõmbub) olen tundnud alakõhus pakitsevat valu. Kas see maohape ja oksendamine võib olla ohtlik minu lapsele?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kõrvetised on sagedane raseduse ajal esinev kaebus ja see on seotud hormonaalsete muutustega raseda organismis. Kibedat või haput maitset suus ja kõrvetavat tunnet kurgus põhjustab maohappe tagasiheide söögitorru. Kui apteegi käsimüügiravimitest( Rennie jt.) pole abi, on vajalik ravi maohappe teket pärssivate ravimitega. Tegemist on retseptiravimitega ja nenede kasutamine raseduse ajal on lootele ohutu. Kõrvetised ise ja sellega kaasnevad vaevused pole lootele ohtlikud, aga vaevuste leevendamiseks tuleb teha ravi. Oluline on muidugi jälgida ka toitumist. Tuleb süüa sagedamini ja väiksemate portsionitega, vältida vürtsikaid ja rasvaseid toite.