Seen 15.12.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Selline mure, et paar päeva tagasi lõi taas välja pärmseen ja kuna esialgu ei pannud tähele, siis hakkasin ravima ehk kolmandal päeval. Nimelt võtsin tabletti Fluconazol Nycomed 150 mg. Mõlemad partnerid peavad võtma, kuid kuna noormehel hetkel antibiootikumid peal, siis ta pole veel võtnud. Samuti kasutan tupekapsleid Ecovag balance 8p kuur, purgis 10 tabletti. Ja siis kasutan Clotrimazol kreemi. Tahtsin küsida, et kas noormees saab võtta veel seda tabletti, tal nimelt lõppeb see reede antibiootikumikuur.

Samuti olen oma toitumist püüdnud nüüd jälgida, et mitte süüa palju magusat ja saiatooteid. Kuid noorena kirjutas arst pidevalt antibiootikume välja, et ehk see võib ka nüüd sellest olla? Kas seenhaigusest on võimalik täitsa lahti saada? Samuti ei tarbi ma ei alkoholi ega suitseta. Küll aga ei ole kõik pesud puuvillast ja kahjuks olen kasutanud ka igapäevasidemeid. Kui nüüd pea nädal olen ravinud, vaadanud, mida söön, et mitte seda seenhaigust toita. Et jõuludel saan süüa normaalselt, et mitte üleliiia seda mida ei või. Kas sellel peaks olema pikem ravi, et vältida neid tooteid ja sööke? Samuti sooviksin kunagi ka pere luua ja mul on olnud üks abort, et kas on oht, kui seent välja ei ravi, et asi on hullem?
Mida ma nüüd tegema veel peaksin?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

tere. Kui partenr teeb Ab ravi, siis seeneravi suukaudu isegi soovitatakse võtta. Tupeseen tekib väga paljude faktorite koosmõjul. Kindlasti mõjutab söök, kuid väga range siiski ei peaks olema. Loomulikult jõuluajal lubage endale kõike. Põhjus võib olla ka kahes partneris, Nimelt tupe mikrofloora harjub mingi aja jooksul mehe spermaga. Kui on kaks partnerit, siis see võib kindlasti mõjutada. Oluline on intiimpesu spets. vahendite kasutamine. Kindlasti peaks igapäevasidemed ära jätma, need soodustavad tupeseene teket. Raseduse ajal tupeseen võib ägeneda, siisi peab ravima. Lootele see ei mõju. Kui tupeseene ägenemine väga sageli, siis peaks tegema pikemaid raviskeeme. drKadastik