Diagnoositi HPV16 19.02.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 21-aastane. Oma noormehega olen olnud koos 5 aastat. Minul ei ole olnud partnereid peale tema ning tal oli enne mind 1 partner. Võtan ka pille.

Käin regulaarselt kontrollis ja olen teinud ka suguhaiguste teste - on öeldud, et kõik on korras.

Nüüd eelmise aasta lõpus näitas test, et mul on HPV-16. Minu jaoks täiesti müstiline. Kas tõesti on see haigus nii kaua mitteaktiivsena püsinud või on võimalus, et varem ei ole selle proovi lihtsalt võetud? Kas seda on mingil juhul võimalik saada ka mujalt, mittesugulisel teel?

Arst ütles, et muretsemiseks ei ole põhjust ja "ikka juhtub", kuid pean käima 2x aastas jälgimisel. Enda rahustuseks soovin siiski teada, mida saab proovi vastusest välja lugeda (kas lisauuringuid oleks vaja?).
"Adekvaatne materjal. Portsio. Palju Leptothrix'i. Rohkesti leukotsüüte. Lameepiteeli pindmise ja vahekihi rakud. Parakeratootilisi lameepiteele. Põletiku pilt NILM Pap II"

Mind kimbutab tihti ka põiepõletik. Igaksjuhuks küsin, et kas see võib kuidagi sellega seotud olla või on see lihtsalt minu nõrk koht?

Tänud ette!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
HPV levib sugulisel teel ja HPV 16 on üks kõrge riski HPV tüvedest. Noortel aktiivset suguelu elavatest naistest on pooltel mõni HPV kõrge riski viiruse tüüpidest positiivne. Ma ei näe mingit vajadust sinuvanusel noorel naisel, kelle PAP analüüsis pole HPV-st põhjustatud muutusi, ( PAP NILM) määrata HPV tüüp, sest ligi 1/2 on see positiivne ja 80% tõenäosusega tõrjub tugev immuunsüsteem selle organismist välja.
Minu soovitus on järgmine:
1. Kindlasti vaktsineerida end HPV vastu, sest vaid see kaitseb edaspidi HPV-ga nakatumise ja emakakaela vähi eest. Vaktsineerida saab nii naistekliinikutes( nõuandlates) kui ka perearsti juures.
2. Kuna PAP analüüsis on Leptothrix, teha antibakteriaalne ravi ( Augmentiniga ravi 7 päeva). PAP analüüs korrata 6 kuu pärast.
3. Kuna sageli kimbutavad põiepõletikud, siis soovitan teha analüüsid järgmistele nii sugu- kui kuseteede põletikke põhjustavatele tekitajatele: Chlamydia tr., Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma genitalium.
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seidelberg