Müoomisõlme enukleatsioon 22.09.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Minul oli 12.09.12 a. müoomisõlme enukleatsioon (üksik suur ). Sellest on möödunud 10 päeva. Valud puuduvad, aga on pruun limane eritus ja raskustunne alakõhus. Taheti eemaldada koos emakaga, aga ma keeldusin. Said kergelt kätte, oli juba emakast välja kasvanud. Saadeti järgmisel päeval koju, arst soovitas rauatablette.
Tahan teada, kui kaua võib veel limast veritsust tulla? Millist looduslikku ravi soovitate? Menses on olnud regulaarne, sünnitusi 3. Kõik normaalsed, günekoloogilisi põletikke ei ole olnud.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 56-aastane. Kahjuks ei selgu operatsiooni ulatus: kas müoomisõlm eemaldati lahtisel lõikusel, laparoskoopilisel lõikusel või hüsteroskoopilisel lõikusel?
Veritsus paar nädalat on tavapärane, määrimine segi kuni kuu. Günekoloogiline verejooks on kindel termin: üks side või üks tampoon tunnis enama kui 3-5 tunni jooksul, siis tuleb (valve) haiglase koheselt pöörduda. Oma perearstil saate korrata hemoglobiini väärtuse, kui olete suitsetaja, siis lisaks ka ferritiin. Analüüse on võimalik omal soovil ise tasudes teha:
laborid.ee
http://www.quattromed.ee/patsiendile/verevotukohad/
Kui Hgb mittesuitsetajal on alla 110, siis vajate ravi Retaferiga. Esikohal on nn punase liha söömine ja C vit rikaste toiduainete söömine, mis aitavad raua imendumisele kaasa, vt tai.ee erinevaid toitumise linke.
Kuna emaka müoom on kogu emaka lihaskesta healoomuline kasvajaline haigus, siis Hgb pideval langusel ja aneemia puhul on arukas mõelda emaka keha eemaldamisele.
Külastage kindlasti mammograafia sõeluuringuid iga 2 aasta järel ja koos vastustega pöörduge naistearstile iga 2 aasta järel, lisaks vereanalüüs ja veresuhkur:
http://haigekassa.ee/ENNETUS
Onkoloogiline valvsus:
1) mammograafia iga 2 aasta järel, paaris- või paaritud aastad, rindades võib olla FA ehk fibroadenomatoos;
2) kliiniline veri ja veresuhkur perearstil (suitsetajatel lisaks ferritiin),
3) PAP testid günekoloogil (vanuseni 69),
4) günekoloogiline ultraheliuuring günekoloogil.
G.Litter, naistearst.ee, Piritaltl-Maarjamäelt