Ureaplasma ja genitaalherpes 06.06.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, selline küsimus seoses ureaplasmaga siis, et oli haigustetestis see positiivne ja arst määras mulle ja mu partnerile ravi. Telefoniteel aga arstiga suheldes ei tulnud pähe küsida juurde ja uurida, mida see kõik tähendab. Ühesõnaga nüüd internetist lugedes tuleb välja, et seda ei ravitagi, juhul kui pole kabusi jne. Minul ja ka parteril nimelt pole mingeid kaebusi, mida ureaplasma peaks põhjustama. Miks arst siis ravi määras? Või määrataksegi kui test on positiivne? Ja kas ravikuuriga saab sellest üldjuhul lahti?

Teine küsimus oleks siis genitaalherpese kohta ehk lõpetasin ravi ja paranen sellest hetkel- kuidas peaks edasi käituma? Kasutama kaitsevahendit igal vahekorral? (on kindel partner)

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
ureaplasma analüüsis (PCR) antakse vastus kahe erineva tüübi suhtes. Ureaplasma urealyticum on kuse-ja suguteede põletike põhjustaja, võib kulgeda ilma ühegi kaebuseta ja vajab ravi. Ravi tuleb teha koos partneriga, skeeme on erinevaid ja ravi pikkus keskmiselt 7-10 päeva. Ureaplasma parvum ei kuulu patogeenide hulka, ta kuulub normaalsesse mikrofloorasse ja üldjuhul mingit ravi ei vaja. Vaid juhtudel, kui esinevad kaebused (näiteks korduvad kuseteede põletikud),on ravi vajalik.
Genitaalherpest põhjustab herpes-viirus (HSV 1 või HSV2) ja viiruse edasikandmise võimalus on haiguse ägenemise perioodil. Ravi on suukaudsete viirusevastaste preparaatidega ja paranemine võtab aega keskmiselt 7-10 päeva. Sellel perioodil ei tohi olla vahekorras ilma kondoomita, kuna viiruse edasikandmise risk partnerile on suur. Peale paranemist ei pea kasutama kondoomi. Oluline on tugevdada oma organismi immuunsust, et ägenemised ei korduks.
Parimat,
dr. Katrin Seemen