Hormoonid - kõrge LH tase. 16.07.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen naine 25 a. (172/ 62 kg) . Aasta tagasi katkestasin med.põhjustel suure raseduse ning seni ei ole rasestuda õnnestunud. Menstruatsioon on ebakorrapärane (siis kui rasestusin, olid päevad esmakordselt elus korrapärased ning seda jätkus mõned kuud kuni rasestusin). Viimase poole aasta jooksul on olnud ca. 2 ovulatoorset tsüklit. Kaks kuud tagasi tehtud I tsüklipoole hormoonanalüüs oli korras, sh. olid korras FSH ja LH (mõlemad 7 kanti). Samuti oli korras proge teisel tsüklipoolel. Tol korral kui analüüsid võeti, oli ovulatoorne tsükkel. Kordasin hormoonanalüüsi nüüd, tsükli 4. päeval ning tulemus oli FSH 7,7 ja LH 20,7. Internetis asjaga tutvudes olen näinud mitmete naiste tulemusi kuid mitte kellelgi nii kõrget LH taset. Ülejäänud näitajad (mõõtsin ka östradiool, testosteroon ja prolaktiin) on kõik korras, kilpnääre oli ületalitluse piiril (TSH 0,39). UH järgi ei ole kindlalt öeldud, et tegu on PCOga kuid parem munasari pidi seda pisut meenutama küll. Samuti on mõlemad munasarjad natukene suuremad kui muidu. Usaldan oma arsti väga kuid kohtun temaga alles nädala pärast. Mure aga ei anna rahu - kas nii suur LH tase on isegi PCO puhul normaalne? Ülekaalu ei ole, häirivat karvakasvu ei ole jne. Arstiga sai viimati kokku lepitud, et hakkan sellest tsüklist võtma Serophene ning täna võtsin oma esimese tableti.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
FSH ja LH määratakse tsükli esimestel päevadel (3.-5. tsükli päeval) ja normaalselt on nende hormoonide suhe enam-vähem võrdne. Kordades kõrgem LH võrreldes FSH-ga on tüüpiline polütsüstiliiste munasarjade puhul , (antud juhul on see suhe 3). PCOS-le on iseloomulikud tsüklihäired ( enamasti harvad menstruatsioonid) ja anovulatoorsed tsüklid. Kuna LH ja FSH suhe kinnitab anovulatsiooni, vajate kindlasti ovulatsiooni induktsiooni Seropheniga . Seropheniga ravi alustatakse standart-skeemiga. Ultraheli uuringul saab jälgida munasarjade vastust ravile ja vajadusel (kui ovulatsiooni ei teki) raviskeemi muuta. Ravi Seropheniga tehakse kuni 6 tsükli jooksul.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen