Munasarja lõhkemata põieke 24.06.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 28.a. sünnitamata naine. Pool aastat tagasi günekoloogi juures käies selgus ultraheliuuringu käigus, et minu ühes munasarjas on suurem lõhkemata põieke (tsükli faasi järgi oleks pidanud see olema oluliselt väiksem) ning arst kutsus poole aasta pärast uuesti kontrolli. Siis selgus, et neid põiekesi on veel juurde tulnud ning arst kirjutas raviks välja rasestumisvastased tabeletid (Belara). Kas lisaks rasestumisvastastele tablettidele on veel mingeid alternatiivseid ravivõimalusi antud juhul? Belara infolehte lugedes oli välja toodud suur hulk võimalikke kõrvalmõjusid ja paljude nende esinemissagedus oli uuringu põhjal suur. See on päris hirmutav ja teeb nende tablettide tarvitamise suhtes skeptiliseks (kuigi teadaolevalt otsesed vastunäidustused puuduvad).
Kui alternatiivset võimalust ei ole, siis kui kaua peaks neid tablette tarvitama?
Mis juhtub siis, kui ravi ei alustata?
Kas rasestumisvastased tabletid võivad põhjustada vähki?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
On selge, et olete infopuuduses. Saan vastata vaid teoreetiliselt, sest pole ju teid näinud.
Soovitused:
1) küsige oma raviarsti käest oma haiguse rahvusvaheline diagnoos, mis koosneb tähest ja kolmest numbrist
2) otsustage, kas soovite rasestuda ja sünnitada või soovite hetkel rasedusest hoiduda, sellest sõltub ravi
3) jälgige kaebusi, kas need on olulised, kas nad alandavad teie elukvaliteeti? Ehk oli tegemist juhuleiuga, mis oli normleid antibeebipillide tarvitamise ajal. Kas võib olla tegemist ka ärevusega?
4) kui pikk te olete, milline on teie kaal? Hoidke oma kaal normis.
5) paluge gün. analüüside koopiad 2009-2010 omale kätte ja broneerige aeg vastuvõtule naistearst.ee - arst.ee kaudu, kui see tasuta süsteem ei tööta, siis minu töömeili kaudu. Olen puhkusel, kuid 06.07 olen töö juures aruannete tõttu, saan broneerida aja augusti algusesse.
6) antibeebipillid ei põhjusta vähki, vaid on mitmete günekoloogiliste vähkide vastase toimega.
7) kas olete vaktsineeritud emaka kaela vähi vastu? Kui ei, siis tehke seda kiiresti.
Vajate teisest nõustamist.
G.Litter, www.naistearst.ee, hetkel puhkuselt Tõstamaalt