Kondüloomid ja rakumuutused 12.10.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Tänan teid siinse töö eest! Aasta tagasi diagnoositi mul kondüloomid. Ravisin Aldaraga, ravi aitas, kuid seda tuli korrata. Käisin viimati arstil augustis, oli põletikuline protsess rohke voolusega ja sain ka ravi. Arst võttis analüüsid ja helistas, et olid teatud rakumuutused ja analüüsi tuleks jaanuarus korrata. Kuidas arvate, kas tasub oodata, äkki peaks kohe kontrollima, kui kahtluseid on? Kas rakumuutused võivad olla põletikulisest protsessist? ja öelge palun, kui ma poleks saanud kondüloome, kas siis oleks ka emakakaelavähki haigestumine võimatu, või pole need alati seotud?
Ja kas pärast kondüloomidega nakatumist on veel mõtet lasta vaktsineerida emakakaela vähi vastu, küsin kuna see on üsna kulukas.
ja veel viimane küsimus, kui olin vahekorras ja kondoom libises maha, kuid päevad hakkasid järgmisel päeval seda vahekorda, siis pole ju võimalik, et toimus rasestumine, varem polnud vahekordi mitu kuud. Vahetult enne päevi ei saa ju rasestuda? palun vastake võimalusel kõikidele küsimustele! 25 aastane naine.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tänan teid minu töö tunnustamise eest.
Vastan küsimuste esitamise järjekorras:
1) suure tõenäosusega olid kondüloomid välisgenitaalidel?, aga nad võivad olla ka emaka kaelal ja põhjustada rakumuutusi. Aldara on kaasaegne ravi.
2) oluline oleks patoloogilise analüüsi koopia, et oleks täpne ülevaade; ootamine on väga stressirohke, põletikke on võimalik ravida ja vakstineerida on võimalik 6 kuu jooksul; on võimalikud lisauuringud
3) üks võimalustest on (ravimata) emaka kaela põeltikud, millest tekivad muutused, mida märgitakse terminiga ASCUS
4) kondüloome ja emaka kaela vähki põhjustavad erineva tüübi viirused, küll aga näitab nakatumine madalamat immuunsust ehk vastupanu tekitajatele
5) vaktisneerida on alati mõtet, sest elu jooksul on võimalik iga kehakontaktiga ja vahekorraga omandada uusi emaka kaela vähki ja kondüloome põhjustavaid viirusi; hinnad on erinevad üle vabariigi
6) raseduse esimene tunnus on menstruatsiooni peetus ja siis pos. rasedustest hommikusest uriinist; märkige üles menstruatsioonide 1. päevad ja tehke rasedustest hiljemalt m tsükli 36. päeva hommikusest uriinist
Enne menstruatsiooni ei ole rasestumine siis võimalik, kui ovulatsioon on kindlalt toimunud.
Soovitan paluda oma gün. analüüside koopiad 2008-2009 ja broneerida aeg teisesele nõustamisele.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt
Soovitan raamatut "Naistearsti nõuanded"