seen või põletik? 28.10.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 32-aastane sünnitanud naine. Umbes 3 korda aastas toimub järgmine terviseprobleem:
mingil hetkel tunnen tupes kipitavat-põletavat tunnet, ei saa istuda ega astuda. Mõne aja pärast hakkab tihti wc-sse ajama, urineerimse lõpetamine on suht valulik, hiljem hakkab alakõht valutama, ei saa käia (põrumistunne) ega kõval istmel istuda. Ainus asi, mis vähegi leevendab on soojakotil istumine või selle alakõhul hoidmine.
See kõik kestab paarist päevast nädalani ja on suhteliselt vaevarikas, normaalne elu on täielikult häiritud.
Kas tegu võib olla günekoloogilise või uroloogilise probleemiga?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Suure tõenäosusega on tegemist elustiili probleemiga.
On võimalik nii tupeseene ägenemine kui ka nn. mesinädalate põiepõletik , ing. keeles honeymoon disease, millest on kirjutanud dr. Toomas Tamm ajakirjas "Eesti Naine". Ka naistearst.ee-s on lühiülevaade probleemist:
http://www.naistearst.ee/?pid=15&sid=1504
Probleem ilmneb iga uue vahekorraga ja iga uue partneriga.

Soovitused:
-kasutage apteegi intiimpesugeeli Dercome Femme 2x ööpäevas
-kasutage käsimüügi kreemi Klotrimasool enne ja ka peale vahekorda
-partnerile muretsege meeste intiimpesugeel
-ärge kasutage tupetampoone
-ärge kasutage stringe
-hoiduge punasest veinist, liiga vürtsikast toidust
-pesukaitseid kasutage ainult m-i ajal looduspere.ee poest-looduslikke
-jooge rohkelt põie- ja neeruteed
-tarvitage rohkelt vedelikku ööpäevas, kuni 2,5 l
-sööge eesti biojogurteid
-on võimalik pidev suukaudne (retsepti) ravi
-3x aastas on nii harva, et tulete kindlasti toime, käsimüügis on mitmeid intiimpesugeele, Klotrimasool kreem, Floragyn sarja tooted jpm.; konsulteerige apteekritega
-kui tarvitate antibeebipille või muud pidevat ravi, on probleem ilmne; perearstil võiks välistada põiepõletiku uriini ja uriini külvi analüüsiga.
Kui probleemid ei möödu nädalaga ja elukvaliteet on häiritud, siis vajate uuringuid veneroloogil koos mehega sugulisel teel levivate infektsioonide kinnitamiseks ja raviks. Kui ka siis ei leita põhjust on võimalik düspareuunia-valulik vahekord neurogeensetel põhjustel ja partnersuhte põhjustel, millega tegeleb Seksuaaltervise Kliinik.
G.Litter, naistearst.ee, hetkel Maarjamäelt