üleminekuiga 09.11.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere doktor!
Olen 49 aastane naine. Sünnitanud 2 last. 3-4 aastat tagasi hakkas muidu väga täpne tsükkel kõikuma 21-30 päevani. Sel aastal on nii, et päevad olid märtsi alguses, aprilli keskel, juuni lõpus ja siis alles septembri lõpus. Arstil uuritud analüüsid korras, PAPII, HPV korras. Arst kirjutas trisequensi, et korrastada tsükkel. Olen jõudnud valgete tablettideni ja ühepäevane määrimine läks sujuvalt üle menseseks. Oma loogikat kasutades võtaksin ikka ketta lõpuni nagu ettenähtud ja alustaksin kohe uuega. Kuumahooge ei esine, küll aga rindade valulikkust ja nende kerget turset, mis oli suurem enne tablettidega alustamist. Tablettidega nõustusin, sest enesetunne ei olnud just kõige parem- eriti enne päevade algust teinekord paar nädalat selg ja ristluud valutasid. Küsimus: kas see ravim on minu puhul parim vahend minu vanuses? Tänan Teid!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Käesoleva eluperioodi nimetus on perimenopaus. Muutused enne menstrutasioonide lõppemist ja munasarjade töö lakkamist.
Menopaus on viimane menstruatsioon elus, kui 12 kuu jooksul ei järgne uut mentruatsiooni. Keskmiselt lõppevad menstruatsioonid põhjamisel naisel 51-aastaselt. Muutused võivad olla kuni 8 aastat enne.
Saate juurde lugeda:
http://www.ens.ee/har_frames.htm

Nimetatud tabletid on mõeldud hormoonasendusraviks - HAR. Kui Teie elukvaliteet oli enne ravi langenud ja segas Teie eraelu ja tööelu, siis on HAR vajalik. Raviks on ka teisi võimalusi. Enne HAR alustamist ja HAR ajal on vajalikud kindlad uuringud.
Ravi valik sõltub kaebustest. Minul on tööl vastav elukvaliteedi küsimustik perimenopausi täpsustamiseks. Ebaselgete juhtude korral on võimalik ka täpsustavad hormoonuuringud.
Kui olete kindlustatud, siis 50-aastaselt saate haigekassalt kutse mammograafia sõeluuringule. Koos vastuse koopiaga pöörduge naistearstile.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt