menstruatsiooni ärajäämine 08.10.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

tere!
mul jäi septembris menstruatsioon ära, ning günekoloog kirjutas mulle duphaston tabletid, mille võtmise 5-ndal päeval menstruatsioon algas. varem on olnud ainult mõnepäevased kõikumised tsüklis.
Kas selline ühekorrane mensese ärajäämine on normaalne, või peaksin muretsema? Antibeebipille ei võta. olen kaotanud kaalust viimase 3 kuuga 5 kg.
ultrahelis arst vaatas, et emaka limaskest oli väga paks, kuid ometi menstruatsioon ise ei alanud. kas peaksin laskma teha hormoonanalüüsid ja kas need on haigekassaga kindlustatud patsiendile tasuta?
mõnel päeval esineb ka sagenenud urineerimist ning mõningat voolust. kas sagenenud ilma valuta urineerimine võib olla mõne suguhaiguse tunnuseks?sünnitanud pole, rasedusi olnud pole.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

#Tere. Kui tsükkel esmakordselt viibis, siis esialgu küll ei peaks muretsema hakata. Suuretõenäosusega põhjuseks võis olla nt kaalu langus . Jälgige vähemalt ühe tsükli osas ennast. Duphaston oli igal juhul õigustatud ja kui asi kordub, siis võiks seda veel võtta 3 kuu vältel. Hormoonuuringud on teile tasuta kui olete HK liige, neid peaks tegema kui tsüklihäired jätkuvad. Kui on voolus rohke ja urineerimine, siis soovitaks minna günekoloogi poole ja võtta tupe analüüsid. Suguhaigus ei pruugi kohe olla, kuid analüüse peab võtma. Dr Kadastik