HPV16 PAPII 25.08.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 35 aastane,sünnitasin 3 lapse 4 kuud tagasi, võeti emakakaelalt analüüs peale sünnitust 2 kuud, mis näitas positiivne HPV16 ning PAPII kliiniline diagnoos: z12,4 ectopion c.ut.Mis saab edasi ,kas oodata nüüd pool aastat millal võetakse järgmine proov ning oodata analüüsi vastust,kas need näitajad on normaalsed?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
1. HPV 16 tähendab, et on leitud inimese papilloomiviiruse tüüp 16, mis on kõrge onkogeense riskiga.
2. Kui PAP oli II, siis on see Eestis normi hulka kuuluv vastus.
3. Z12.4 oli ehk sõeluuring, see ei ole diagnoos.
4. Kuna olete sünnitanud, siis nimetatakse muutusi emaka kaelal erosiooniks ehk haavandiks.

HPV võib olemas olla palju aastaid enne seda, kui arenevad rakulised muutused emakakaelal. HPV infektsioon esineb sageli 20-40 aastastel seksuaalselt aktiivsetel naistel, kuid emakakaelavähi tekkimise tõenäosus on väike (0,1%).
Persisteeruv ja retsidiveeruv HPV infektsioon (kõrge onkogeense riskiga tüved) on peamine põhjus HSIL-kõrge astme lamerakuline intraepiteliaalne lesiooni ja emakakaelavähi arenemiseks.
Üle 70 % juhtudest HPV infektsioon regresseerub 1-2 aasta jooksul.
Juhul kui patsiendil on Pap-testid normaalsed, ei ole vajalik HPV testi teha enne 35. eluaastat.
Suure tõenäosusega võetigi Teil HPV test profülaktiliselt.

11.4 Toimimine kui HPV on positiivne kõrge onkogeensusega tüvedele ja Pap-testid on olnud normis
Soovitav on teostada kolposkoopia
1) Kui kolposkoopia on adekvaatne ja lesiooni ei näe, korrata Pap-test ühe aasta ja HPV test kahe aasta möödudes.
2) Kui kolposkoopia on ebaadekvaatne, siis on vajalik emakakaelakanali abrasioon
· kui histoloogiline vastus normis, siis teha kordus Pap-test ühe aasta ja HPV-test kahe aasta möödudes
· kui histoloogiline uuring näitab intraepiteliaalset neoplaasiat, tuleb käituda vastavalt ravijuhisele
Kasutasin täpseima vastuse andmiseks Eesti Naistearstide Selti ravijuhendit.
Teie ise saate mitte suitsetada, kasutada kondoomi ja käia naistearstil kontrollis.
Kuna ma ei ole Teid näinud, siis virtuaalselt ei ole rohkem võimalik nõu anda. Soovitan tulla vastuvõtule koos analüüside koopiatega.
Lugege juurde http://www.ens.ee/
G.Litter
www.naistearst.ee