Hormoonid 26.05.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 25aastane, rasedusi ei ole olnud, soovime beebit pea 2 aasta. Mees on korras, sobib järglaste saamiseks küll :) Laparoskoopia tehtud, korras. Kasutan serophenet (tsükli 5-9 päev) ja duphastoni (tsükli 16-25 päev). Ov test näitab, et ov-d ei toimu. UH (tsükli 26 päeval) näitas, et midagi on toimunud, munsarjas on koht, kus võis olla küpsenud folliikel aga kindlalt öelda ei saa, sest vedelikku, mis peaks samuti ov-ga kaasas käima, ei ole. Kui küsisin arstilt, et kuidas ov toimumist üldse kindlaks teha, kirjutas ta vereanalüüsi östradioolile ja LH-le (analüüsid tsükli 5 ja 10 päeval). Tean, et LH on hormoon, mille tõus (mida ka ov test peaks näitama) peaks aitama folliiklil lõhkeda ja munarakul vabaneda.
Aga mida näitab östradiool? Mis hormoon see on ja mis on tema ülessanne?
Kas östradiooli ja LH verest määramisel saab kindlalt öelda, kas ovulatsioon toimub või ei??
Veel üks asi. Sain aru, et kui küpsenud folliikel lõhkeb, ei pruugi ka selle sees alati munarakk olla ja on juhtumeid, et osadel naistel munarakke ei valmi üldse. Kas see on võimalik? Kuidas teha kindlaks, kas lõhkenud folliiklis oli munarakk või ei? Kas seda saabki kindlaks teha?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Selleks et aru saada kas on toimunud ovulatsioon või ei saab öelda Uh- follikli kasvu jälgides ja östrgeeenhormooni ja LH määrates. Hormoonid peavad olema kõrgenenud. Kui östrogeen ja LH ei tüuse , siis ka ovulatsiooni ei saa toimuda. UH-.s hinnatakse foliikli kasvu ja seda tehakse alates tsükli 11-ndast päevast kas iga päev või üle päeva. Kui folliikel on saavutanud vähemalt 18mm läbimöödu, siis oletaks et võiks toimuda munaraku eraldumine. Loomulikult võivad olla häired ka selles etapis. Selleks on võimalik teha hormoonsüst, mis aitaks folliiklil eralduda. Kui folliikel üldse ei moodustu või on väike, siis peab raviskeemi muutma. Esialgu peaks Serphene doosi tõstma ja vajadusel teha hoopis süstitavat hormooni(menopausaalne gonadotropiin), mis aitab foliiklil küpseda. Milline skeem teile just sobilik on ei saa kohe kindlalt öelda, alustatakse alati lihtsamate skeemidega ja teid pidevalt jälgudes nii UH-s kui hormoone tehes saaks leida optimaalse raviskeemi. Dr Kadastik