herpes 22.02.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Haigus løi vålja sel talvel,olid suure punased valusad villid,ei saanud yldse wc kåia,håsti valulik oli,låksin naistearsti juurde.Ja tema kirjutas mulle tupeseene ravi(antibiootikumid) Tegin ravi åra ja siis kadus åra.Ja nyyd iga kuu kui mul menstruatsioon hakkab løppema siis tuleb paar våikest punast punni,vahest sygelevad ja vahest on ka tupp seest punetav.Praegu ma pole mingit ravi kasutanud kui mul on punnid tekkinud,need on tavaliselt ise ka åra kadunud.Ma ise arvan et see on herpes,olen palju lugenud ja kuulnud selle kohta.Aga siis veel tahaksin teada kuidas ma suguelu edasi elama peaksin,kas peaksin koguaeg kondoomi kasutama ja millal see tåpselt nakatuda vøib.Ja kas see vøib iga yhele nakatuda.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kirjelduse järgi võib küll väita , et tegemist on genitaalherpesega. Selle viiruse ägenemise korral tekib kihelus ja ärritustunne suguelundite piirkonda ja seejärel villid, mis haavanduvad. Genitaalherpes levib seksuaalse kontakti kaudu, nakkuse edasikandumiseks on vajalik kokkupuude haiguskoldega (villid). Seetõttu tuleb vältida kaitsmata vahekorda herpese ägenemise ajal. Periood, millal on oht nakkust edasi kanda, kestab esimestest sümptomitest(kihelus) kuni haiguskollete täieliku paranemiseni.
Soovitan järgmise viiruse ägenemise alguses pöörduda kohe arsti poole , et teha viirusevastast tablett-ravi, see leevendab oluliselt haiguse kulgu ja aitab ka pärssida järgnevate ägenemiste teket. Oluline on samuti tõsta oma organismi vastupanuvõimet!