Rasestumisvastase vahendi vahetamine 30.12.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen Cilesti tarvitanud 10 aastat, kuid viimasel aastal olen hädas olnud kõrgenenud vererõhuga ja saan ka ravi. Seega olen mõelnu tablettidest loobuda. Hea variandina tundus hormoonspiraal, kuid selgus, et mu müoomid asuvad sellises kohas, et spiraali paigaldada pole võimalik. Lugesin, et limaskesta muudab õhukeseks ka depo provera süst ja seega takistab müoomide edasist kasvu. Justkui sobiks mulle, kuid lugesin, et seda võib kasutada vaid mõned aastad ja kõrvalnähuks vererõhu tõus. Seega võib juhtuda, et ei sobigi mulle. Kuna olen alles 38.a. ja sünnitada enam ei tohi, siis õige rasestumisvastase vahendi leidmine on mulle oluline. Kahjuks ei saa ma ka loota organismi loomulikule tsüklile, kuna enne tablettide võtmist oli tsükkel üsna kaootiline. Olen kaalunud ka steriliseerimist, kuid see tundub nii äärmuslik, lisaks ei oma ta mingit efekti ei müoomidele kui ka tsükli reguleerimisele, vist. Viimasel ajal on palju kirjutatud plaastritest -kas nende hormoonide sisaldus on sarnane cilesti omale ja võimalikud kõrvaltoimed ( vererõhu tõus ) sarnased. Loota et depoproveraga müoomid kaovad ja seejärel saaks kasutada spiraali, on vist naiivne. Millised võimalused mulle veel üldse on jäänud? Hetkel lasen tablette välja kirjutada kuu kaupa.Tänades Mari

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Mari.
Kui Teie vererõhk on kõrgem kui 160/95-100, siis kombineeritud pillide kasutamine on vastunäidustatud. Kui vererõhk on madalam , siis tuleb kindlasti arvestada ka lisariske (kehakaal, perekondlik anamnees jne). Kui lisariskid puuduvad, olete muidu terve naine kuid vererõhk on 140-159/90-99 võite pillide kasutamist jätkata, kuid vajalik on kindlasti vererõhku korrigeeriv ravi ja aeg-ajalt ka vererõhu mõõtmine. Plaastrite plussid ja miinused on sarnased pillidele.
Hormoonspiraal tundub tõesti Teile kõige sobivam vahend. Kui Teil esinevad emakaõõnde ulatuvad müoomisõlmed, võiks kaaluda nende hüsteroskoopilist eemaldamist. Peale operatsiooni on võimalik asetada hormoonspiraal. Lihasesisesed sõlmed, kui need ei ole väga suured, ei tohiks spiraali segada.
Depoo Provera on ainult kollaskeha hormooni sisaldav depoopreparaat. Müoomisõlmi ta ära ei kaota, küll võivad sõlmed ravi ajal väheneda. Samuti muudab ta limaskesta õhukeseks ja menstruatsioonid võivad puududa. Kõrvaltoimeteks on aga menstruaaltsükli häired, peavalud, kaalu tõus, juuste ja naha rasusus. Võite kaaluda oma raviarstiga ka ainult kollaskeha hormooni sisaldavate pillide kasutamist (Micro30). Kõrvaltoimed ei ole nii tugevad ja kui preparaat ei sobi saate selle kohe katkestada. Depoopreparaadi puhul on ravimit Teie organismis vähemalt 3 kuud.
Steriliseerimine ei muuda tõesti Teie tsüklit ja ka efekt müoomisõlmedele puudub. Küll on võimalik osa müoomisõlmi (kui sõlmed asuvad emaka välispinnal) steriliseerimise operatsiooni ajal eemaldada.
Head uut aastat soovides Aire Sekavin