Rasestumise vältimine loomulikul moel 30.11.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen peagi 22 aastaseks saav neiu ja püsisuhtes. Olen kasutanud erinevaid rasesutumisvastaseid pille (Logest, Harmonet) mis füüsilisi kõrvalnähte pole tekitanud, kuid olen nende kasutamisest väsinud, kuna psühholoogilised kõrvalnähud - meeleolulumuutused, pidev tusatuju ja libiido langus - on liialt rusuvad. Tean et ovulatsiooni aega saab kindlaks määrata igapäevaselt vaginaaltemperatuuri jälgides ja seoses sellega sooviksin täpsemalt teada, mismoodi seda ära kasutada rasestumise vältimiseks, kasutades siis ohtlikul perioodil kondoome. Tahaksin täpselt teada mitu päeva enne ja peale ovulatsiooni peaks olema ettevaatlik ja kuidas see kõik täpselt käib. Tean ka seda, et see on vähem turvaline, kui pillide kasutamine, kuid oleme elukaaslasega valmis seda riski võtma :)

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Basaaltemperatuuri mõõtmine on pärasoole kaudu 5 min. igal hommikul enam-vähem samal kellajal(enne ülestõusmisst) . Võtke selleks eraldi kraadiklaas, mitte see mida kasutate ka muul otstarbel. Soovitaks mõõta alates 10-ndast tsüklipäevast. Kui temperatuur tõuseb 3-4 kraadi võrra, siis oletaks et ovulatsioon on toimunud umbes 12 tundi tagasi.Seega ohtlikud ajad teie jaoks on 3 päeva enne ja 3 päeva pärast temp tõusu ja temp. tõusu päev. Seega kokku 7 päeva. Järgmine kuu juba saate täpselt arvestada mitmendal päeval teil temp tõusis ja saarte ka tsüklipäevade järgi arvestada endale ohtlikud päevad enne ovulatsioni.Soovitaks nii mööta 2-3 kuud siis saate ohtlikud tsüklipäevad täpselt paika panna.Dr kadastik