Üleliigne rinnanääre 15.07.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mul on olnud juba paar aastat parema kaenla alune valuline mentruatsiooni lõputsüklil. Rinda ja kaenla-alust vaadati ultraheliga ja midagi ei leidunud. Menstruatsiooni algtsüklis kaenla all on nagu hernetera, lõpupool kirsisuurune kõvem koht. Ükski arst asjale seletust ei leidnud.

Eile käisin uue günekoloogi juures ja tema ütles, et mul on üleliigne rinnanääre kaenla all ja pidas seda kõige tavalisemaks asjaks. Arsti juures ei tule kohe kõik küsimused meelde, teavet raamatust ega internetist ma ei leidnud. Palun kas seletaksite millise nähtusega on tegemist, kas tasub mures olla ja millistel juhtudel üleliigne nääre opereeritakse.

Suur tänu!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere!
Loote arenemise ajal areneb rinnanääre piimanäärme algest, mis asetseb kaenlast kubemeni. Mõnelegi inimesel areneb selles piirkonnas lisarinnanäärmekude või lisanibusid. Sagedamini asub see kaenla all. Eelkõige on muutused märgatavad raseduse ja imetamise ajal.
Vajadusel - see tähendab kui TEID see segab - võib lisarinnanärme operatiivselt eemaldada. Ohtu see rinnanääre ise ega ka selle operatiivne eemaldamine ei põhjusta.