Normaalne vereeritus? 23.03.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, dr Litter!

Sooviksin teada, millisel tasemel on menstruatsiooniaegne vereeritus normaalne? Otseselt seda ju mõõta ei anna? Olen 30-aastane, suguelu ei ela. Mind häirivad aga mensese ajal esimesed ööd. Vaatamata "super" tampoonidele ja sidemetele pean öösiti 3-4 korda ärkama. See on meeletult väsitav, ka on vahel hommikuti nii, et kodust 20 minutiga tööle jõudes on nn "uppumise" tunne. Iseenesest kestab see 3-4 päeva, seega normaalse pikkusega. Tsükkel on küll ebaregulaarne, üks kord on olnud laparoskoopia paraovaarse tsüsti eemaldamiseks. Muidu on nagu kõik korras olnud, mingeid põletikke pole. Küll sõin vahepeal Minulet-pille, sest mul oli rauavaegusaneemia nig proovisime tsüklit korrapärasemaks muuta. Menses kestis 7-8 päeva. Nüüd juba aasta pille ei söö, mensese aeg jäigi lühemaks, kuid muutus intensiivsemaks. Kas peaks uuesti alustama mingite tablettidega, või ongi selline vereeritus normaalne?

Lugupidamisega ja ette tänades!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud küsija!

Vereeritust saab kaudselt hinnata sidemete hulga järgi ööpäevas. Veel on võimalik kontrollida hemoglobiini sisaldust veres enne menstruatsiooni ja peale seda. Naise organism "talub" verekaotust kuni 400 ml (n. sünnitusel), mil ei ole vaja teostada vereülekannet.

Teil on olnud rauavaegusaneemia. Kui ainuke tõestatud põhjus on vererohked menstruatsioonid, tuleb seda ravida. Aneemial on palju ebamugavusi ja kaebusi. Võimalik on tarvitada pille, progesteroontablette jm. Minulet ja Harmonet (vähema hormoonkoostisega) on head ka seetõttu, et reguleerivad menstr.tsüklit.

Pöörduge naistearstile.

Naistearst Galina Litter