Hormoonid rasestumiseks 01.09.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, soovin rasestuda. Mul oli ca 2 a tagasi peetunud rasedus ja tabletiabort. Arst pidas põhjuseks ureaplasmoosi, mis sai välja ravitud. Muud proovid olid korras. Abordist taastusin kiiresti, päevad algasid kohe kuu pärast ja kestsid väga korrapäraselt kuni käesoleva aasta juulini. Juulis läks üle 2 päeva, augustis koguni 7. Läksin arstile ja tehti hormoonanalüüsid. Ultraheliga ei vaadatud, mul on alati munajuhad ilusad olnud. Hormoonanalüüsi põhjal öeldi, et mind ähvardab osteoporoos, kuna östradiool on 259 ja diagnoosiks pandi sekundaarne PCOs. Lapsi saada olevat võimatu, kuna mul on FSH 3,30 IU/l ja LH 3,64 IU/l. Lugesin ise, et PCOs on siis, kui tegu vähemalt kuni 6 kuuse vahega päevades. Mida pean tegema? Hormoonravimeid võtta ei soovi, ei ole kunagi kasutanud ka rasestumisvastaseid tablette. Tervis on hea. Kas võib olla, et suvel peamiselt rohust e salatitest toitumine ja üks korralik külmetus juulis (päädis bronhiidiga)pani tsükli kõikuma või on tegu algava menopausi ja PCO-siga ja rasestuda võimatu?
Aitäh!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kõik tehtud hormoonanalüüside tulemused on normis ja pole PCO-le iseloomulikud, samuti ei ähvarda Teid osteoporoos. PCO korral on tsükli esimeses faasis LH ja FSH suhe 2-3 (norm. suhe 1:1), sageli on iseloomuliku harvad menstruatsioonid. Menstruatsioonii kõikumine kuni 1 nädal loetakse normiks. Mingit ravi te ei vaja ja muretsemiseks pole üldse mingit põhjust. Kui planeerite rasedust, soovitan teha ovulatsiooni teste.
dr.Katrin Seemen