Polütsüstilised munasarjad, metformiin, ovulatsioon 17.03.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere lp. doktor Maie Väli,

Olen 29-aastane rasestumisooviga polütsüstiliste munasarjadega naine (kasv 166 cm, kaal 61 kg). Rase pole kunagi olnud, krõbistan mungapipraekstrakti tablette ning tarbin kuningakepiõli. Sooviksin Teie kommentaare (mis on korras, mis mitte) enda värskele hormoonanalüüsile verest (võetud menstruaaltsükli kolmandal päeval):

FHS 4,98
LH 13,8
prolaktiin 353
östradiool 131
progesteroon 2,72
testosteroon 2,43
DHEAS 6,8

Kuna kilpnääret on mul aastaid tagasi korralikult uuritud ning tookord seal mingeid probleeme ei täheldatud, ei lasknud ma seda analüüsi nüüd uuesti teha (või oli see viga?). Lugedes netist, et PCOS on sageli seotud ka insuliini resistentsusega, siis lasin perearstil teha endale ka glükoosi tolerantsustesti, mille tulemus enne glükoosi manustamist oli 4,6 ning pärast kahe tunni möödumist 4,4.

Tsüklid on mul väga ebaregulaarsed, viimane lausa 90 päeva ja sellest eelmine 70 päeva, enamasti jäävad aga 50 päevase intervalli sisse. Olen hädas ka liigse karvakasvuga (kohtades, kus naisterahvas peaks sile ja puhas olema) ning seega olin veendunud, et testosterooni tase on kindlasti lubatust kõrgem, kuid üllatusena jääb see normaalväärtuse sisse (ehkki vist kisub ülemise piiri lähedale).

Iseenda tarkusega oma hormonaalanalüüsi tulemusi vaadates saan aru, et LH ja FHS-i suhe on kõvasti paigast ära, 1:1 asemel kisub see juba kolme ligi. Kas on võimalik LH taset mingite preparaatidega alandada? Samuti järeldan glükoosi tolerantsustesti põhjal (mille tulemused olid korras), et mul pole insuliini resistentsusega midagi pistmist (või ongi see seos ainult ülekaalulistel PCOS diagnoosiga naistel?) ning imerohust nimega Metformiin poleks minu puhul miskit tolku (lootsin, et sellest rohust saab ehk päästerõngas minulegi...)? Ning millest võiks olla tingitud selline karvakasv, kui meessuguhormoonide tase vastab referentsväärtusele?

Küsiksin veel ka ovulatsiooni kohta. Üsna kindlasti võiks väita, et minu puhul ei saa OV toimumisest juttugi olla, ent olen mõõtnud huvi pärast ja pikkade tsüklite kiuste ka basaali (OV teste pole arvestades üüratuid tsükleid liigse kulukuse tõttu teinud), mille graafik on näidanud üllataval kombel tõusu. Toon näite viimasest, 90 päeva pikkusest tsüklist: basaal püsis 77. päevani vahemikus 36,5–36,7 kraadi, 78. päeval oli see tõusnud 36,9ni, püsides kõrgem 12 päeva (vahemikus 36,9–37,5 kraadi) ning 13. päeval oli langenud jälle 36,7 peale ning algas määrimine ja sellest järgmisel päeval ka päevad. Samasugust basaali käitumist täheldasin ka eelviimasel tsüklil ning ka varasematel kordadel (lisaks lähevad mul siis ka rinnad valusaks, ei tea, kas neil kahel ka mingit seost on). Seega, kas on võimalik, et mul tõepoolest siiski OV toimub?

Kiri sai küll pikk, ent ehk leiate mahti mõne sõnaga mu analüüside tulemusi ja arutelu kommenteerida.

Ette tänades!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Teile on tehtud küll veresuhkru määramine enne ja peale koormustesti,kuid insuliini ei ole ju määratud.Niisugused madalad veresuhkrud on tüüpilised insuliinn sekretsiooni häire korral.Insuliini ei pruugigi palju olla,aga rakkude tundlikkus insuliinile võib häiritud olla.Metformiin ei ole mingi imerohi,olen seda kasutanud edukalt ligi 10 aastat ja tulemused on head.Anovulatoorne tsükkel muutub ovulatoorseks.Võiksite registreeruda vast minu vastuvõtule.Registratuuri telefon 7 319100 ja kabinetis 7 319267.Edu soovides,Maie Väli