Konisatsiooni vajadus pap-viiruse olemasolul 10.03.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tahaks täpsustust...käisin umbes neli aastat tagasi naistearsti juures ja avastati pap-viirus, saadeti konisatsioonile, kuhu ma ei läinud ühel põhjusel.....Nüüd möödus sellest üle kahe aasta ja käisin uuesti kontrollis, öeldi et kõik on paremuse poole läinud, aga igaks juhuks teeme poole aasta pärast veel kontrolli.....Nüüd siis sain vastuse, et ikka on see pap-viirus, millest võib areneda emakakaela vähk. Tahaks nüüd teada, kas sellest areneb tingimata vähk, kui ei lähe konisatsioonile, või kui suur on see %, et sealt areneb?? Kas on äkki võimalik, et käin kontrollimas mingi aasta tagant??? Millegipärast on mul eriline hirm narkoosi ees ja kardan, et kui saadetakse, ma lihtsalt keeldun.... ootan vastust ...ette tänades!!!!!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
papilloomiviirus(HPV) on emakakaela vähi ja vähieelsete seisundite põhjustaja. Viirus kahjustab emakakaela rakke. PAP analüüs ja kolposkoopia biopsiaga võimaldavad hinnata emakakaela rakkude kahjustuse astet. Konisatsioon, mille käigus eemaldatakse viiruse poolt kahjustatud emakakaela osa, on vajalik, kui on diagnoositud keskmise või raske astme rakumuutus (CIN2 , CIN3) või kui on kahtlus CIN2/3-le. Konisatsioon tähendab sisuliselt emakakaela ravi. Selle käigus eemaldatakse vähieelsete muutustega emakakaela osa enne kui vähk saab areneda. Kerge düsplaasia (CIN1) korral peab olema jälgimisel 2 korda aastas. Kui teil on kõrge riski HPV tüvi positiivne ja muutused PAP analüüsis, siis peate olema hoolika järelvalve all: 2 korda aastas PAP analüüs ja kolposkoopia. Risk, et aastateks püsima jäänud HPV-st tingitud rakumuutused süvenevad ja tekib vähk, on olemas. Ja see risk sõltub palju organismi immuunsüsteemist ja on tänu sellele väga noortel naistel kordades väiksem. Soovitan edaspidi kindlasti 2 korda aastas olla naistearsti juures jälgimisel.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen