Uriinipidamatus ja sünteetiline ling 09.03.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu probleem on uriinipidamatus. Olen 42-aastane ja normaalkaalus. Esimese lapse sünnikaal 4500 ja teise 3600. Probleemi märkasin pärast teise lapse sündi kümmekond aastat tagasi. Uriinipidamatus tekib aevastades, köhides, hüpates, joostes. Lisaks sellele käin aina tihedamini WC-s. Reisides või kasvõi linna peal liikudes on sellest saanud probleem, sest pean iga natukese aja tagant leidma WC, juua ei saa jne. Tahaksin väga tegeleda spordiga, jooksmine on minu lemmik. Aga tuju on ära, sest ilma suure hügieenilise sidemeta ma jooksma minna ei saa. Ja siis on ka väga ebamugav, sest side täitub kohe ja ajab ülegi. Olen püüdnud teha harjutusi, aga tulemusteta. Ja ausalt öeldes pole minu elutempo juures ka võimalik mitu korda päevas harjutustele mõelda. Trennis käin küll vahel.
Alles nüüd lugesin Postimehest sünteetilise lingu paigaldamise kohta. Elan Tallinnas ja sain aprilli lõpuks aja dr Tammemäe juurde. Aga soovin ka Teie arvamust. Ja kui selgub, et operatsioonijärjekorrad on pikad, kas erakliinikus saaks vajadusel nt Teie juurde kiiremini aja?
Ja siis veel selline küsimus igaks juhuks, et kas pärast lingu paigaldamist on võimalik sünnitada?
Tänan!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Alustan viimasest küsimusest. Linguga ei soovitata vaginaalselt sünnitada, sel juhul peaks tegema keisrilõike. Kuna teil on uriinipidamatuse segavorm.s.t et käite sageli WC-s nn. tunginkontinentsus, mis on põhjustatud põielihase äriitusest. Seda ravitakse tablettidega. Lisaks on teil ka pingutusuriinipidamatus, mis on põhjustatud kusiti nõrkusest ja sel puhul soovitaks lingu. Just viimane on suure tõenäosusega põhjustatud sünnitustel suurekaalulistest lastest. Ling oleks teiel igati heam, kuisd s urineerimise sagedust see ei võta ära, seefga peate lisaks sööma tablette. Soovitaks tutvuda portaaliga www.kuivaks.ee, kus saate infot juurde lugeda. Eralkiinikus ma ei tee neid lõikusi, Tartu Naistekliinukus küll väga palju. Soovitaks ka tutvuda www.tena.ee/corewellness leheküljega, kust saate endale DVD tasuta tellida ja teha iga päev 20 min spetsiaalseid harjutusi, mis igati aitavad. Võimlema peaks pidevalt, siis on sellest kasu. Dr Kadastik