Jälle müoom 01.03.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tänan Teid, dr. Litter kunagi aastate eest Teilt saadud ammendava vastuse ja elurõõmu taastamise eest! Nüüd on mul uus mure.
43. eluaastal avastati emakas müoom (32mm), mis ei kasvanud, kuid veritsused olid suured ja vaevarikkad. Emaka limaskesta õhendati ca 5 aastat pidevate Depo Provera süstidega (igal aastal 4 süsti). 48-aastasena öeldi, et müoom on taandunud ja selle edaspidiseks vältimiseks tuleb kasutada hormoonspiraali, mis paigaldati 49. eluaastal. Eelmisel nädalal avastati sapipõie sonograafilises uuringus, et emakamüoom on taastunud üle 50 mm. Küsimus : kas tuleks opereerida müoomi, kui olen 50-aastane, emakas on hormoonspiraal (varsti 1 a.), kuid ei ole enam veritsusi, ei ole valusid ega mitte mingeid muid günekoloogilisi kaebusi? Kui mul on hormoonspiraal, kuidas saan vereanalüüsi kaudu teada, kas klimakteerium on alanud või mitte? Kas müoom võib minu vanuses iseeneslikult taanduda koos vanuse kasvuga? Ette tänulik!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tänan Teid minu töö tunnustamise eest.
Tegemist on emaka müoomiga, mis ei peaks suurenema emakasisese süsteemi Mirena foonil.
Ultraheli diagnostika kõhukatete kaudu ei ole nii täpne kui tupekaudne ultraheliuuring väikevaagna organite kontrolliks. Seetõttu broneerige aeg vastuvõtule www.naistearst.ee kaudu ööpäev läbi, visiiditasu 50.-. Vajalikud on: Mirena pass, oma perearstilt kliinilise vereanalüüsi koopia, kui suitsetate, siis ka ferritiini analüüs; 2009 teostatud PAP sõeluuringu ja mammograafia sõeluuringu vastuste koopiad; koopia terapeutilisest ultraheliuuringust. Kui olete vaatamata Mirenale aneemiline ehk on kehvveresus, siis tuleks emaka keha operatiivselt eemaldada. Kaasajal on uued operatsioonimeetodid. Klimakteeriumi kinnituseks on tüüpilised kaebused ja uuringud ovariaalsele reservile. Reeglina müoomid taanduvad peale munasarjade töö lakkamist. Kui Teil ei ole kaebusi, siis ei ole ka ärevuseks erilist põhjust. Ootan broneeringut vastuvõtule.
G.Litter, www.naistearst.ee