Valud alakõhus, nabothi tsüstid, rinna valud 18.09.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 37.a naine. Juba pikemat on mul valud emaka piirkonnas (umbes nagu menstr. valud, lihtsalt püsivalt ja kogu aeg). Samamoodi on valud munasarja piirkonnas. Need valud kestavad samamoodi kogu aeg- külmaga ägenevad, urineerimise lõpetamisel ja istuvast asendist püsti tõusmisel muutuvad valud hetkeks torkivalt teravaks. Aegajalt kiirgab valu ka mööda seesmist reitpidi peaaegu põlveni. apr. algul kirjutas günekoloog mulle Zinnatit 500mg 2xpäevas. Valud püsisid. Kuu aega hiljem kuna valud püsisid võttis arst proovid: aeroobide uuring emakakaelast- streptococcus agalactiae -neg
Normaalne vaginaalne floora.
Seente uuring emakakaelaeritisest- puudub seente kasv.
Trichomonas vaginalis uuring- neg.
Clamydia trach. RNA hübridisats. meet. emaka kaela eritisest - neg. Tegi ka kolposkoopia emakakaelast, sealt olid mingid anormaalsed epiteelid või midagi sarnast (nii arst ja õde omavahel rääkisid). Seda tulemust mul enda kätte ei õnnestunud saada. HPV-neg.
Kirjutas uuesti tabl. Toxi-M 100 2x päevas, et peaks aitama, aga sai vist pisut palju sellest, sest peale seda ravikuuri algasid tõelised probleemid- isegi käia ei saanud enam mõnda aega. Veel kuu aega hiljem: lameepiteel pindmisest vahekihist PAPI/Clue rakud. (see vist bact. vaginoos nagu aru sain) ja seda polevat vaja ravida.
UH oli ka korras. (Jaanuaris oli paremas munasarjas mingi tihenemine, aga nüüd sellega ka kõik korras). Augustis lasin oma kuludega teha MRS-i suures ahastuses (kuna emam käia ei saanud, sest olid krambid jalgades ja jalge vahel ning meeletud valud emakaelas ja seljas). MRS-i leid, et emakas anteversioonis, antefleksioonis. Emaka kaela piirkonnas Nabothi tsüstid. Emakas mõõtmetelt normis. Endoemeetrium ca 1,1cm. Mõlemad munasarjad follikulaarse struktuuriga (mens. algas 3e päeva pärast uuringu päevast). Douglase õõnes minimaalselt vaba vedelikku. Pararektaalsel epi(dermoidtsüst ja minim. muutused lülisamba L-osas. Näitasin uuringut ka günekoloogile. Ta ütles, et siin kõik korras. Midagi olulist pole. Võtke asja rahulikult.
Aga emakas on ikkagi valulik nagu oleks kogu aeg mens.algamas ja munasarjad valutavad nii, et kisuks või välja. Ma ei kujuta ette, mis talvel saab? Mens. tsükkel on suhteliselt muutlike vahedega (25-30p). Märtsis jäi korra ka vahele (enne esimest visiiti günekoloogile seoses tugevate valudega).
Mis on nabothi tsüstid, kas need kaovad ise ära? Ja mis saab teha nii pidevat valu ja miks ma terveks ei saa? Arst tagasi enam ei kutsunud.
Ka rinnad valututavad (juba jaan. kuust saati, Röng. ja UH järgi kõik korras).
See valu kiirgab kätte ja ägeneb alati jaheda õhuga ja nii iga päev. Vahel tekivad suured kõvad punnid kaenlaalusesse poole mõlemal rinnal (nagu rinnanääre läheks paiste ja kõvaks) ja soojaga on jälle kõik ok. Ei valuta isegi. Ja nii on päevas kümneid kordi vahelduvalt valus ja ei ole valus. (Praegu on valus, sest toas õhk pisut jahedavõitu).
Agnugastoni proovitud, Voltaren Emulgeni määritud (10päeva) ja Capavit-i kuur ka läbi tehtud. Perearst soovitas asja rahulikult võtta. Rahulikuks jäämine ei tule enam eriti hästi välja ja ega sellest, et jalaluud ka juba valutavad, ei julgegi ma enam rääkima minna. Endal ka juba piinlik, nagu mingi valufriik. Oleks, et teaks veel põhjustki.
Mida saaksin enda jaoks teha ja kas üldse saab midagi teha? Või võin tõesti loota, et läheb ise üle?
Ette tänades,

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Arstid, kes on teiega kokku puutunud, teavad kindlasti probleemi olemust.
Vastan küsimuste esitamise järjekorras:
-Ovulae Nabothii-Nabothii tsüstikesed emaka kaelal ei ole patoloogia vaid fakti konstateering. Oma olemuselt on need emaka kaela ummistunud näärmed. Sagedamini esineb neid emaka kaela kõrvetuste-diatermokoagulatsioonide järgselt. Need ei vaja ravi ega ka jälgimist.
-suure tõenäosusega on valu seotud KAV-kroonilise alakõhuvalu (vaagnavalu) sündroomiga ja/või somatisatsiooniga, inglise keeles CPPS - Chronic Pelvic Pain Syndrom, saate kasutada otsingumootoreid.

Soovitused:
-alakõhuvalu, mis on kestnud üle 6 kuu, on näidustuseks plaanilisele diagnostilisele laparoskoopiale. Selle uuringu käigus on võimalik uurida väikevaagna organeid, välistada vähihaigused, kontrollida endometrioosile ja liidetele väikevaagnas, eemaldada munasarjadest vedelikke, tsüste jm. Paljudel patsientidel kaovad alakõhuvalud peale laparoskoopiat, möödub kantserofoobia.
Kui ka peale diagnostilist laparoskoopiat jäävad valud püsima, siis on reeglina tegemist somatisatsiooniga -vajate tugevat ja teile sobivat psühhiaatrit. Sel juhul on valud seotud närvisüsteemi, kasvatuse, elustiili eripäraga, mida saab muuta ravimite abil kui ka mõttelaadi korrastamisega ja elustiili nõustamisega.
Kirjutate, et : "Rahulikuks jäämine ei tule enam eriti hästi välja..." See kinnitab fakti, et vajate laparoskoopilist uuringut ja hingearsti abi.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt