frigiidsus??? 20.03.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 44.aastat vana.On kadunud igasugune huvi suguelu vastu. Ja seda juba väga pikka aega,ca.5-6 aastat. Olen lootnud, et ehk "läheb üle", aga ei . Abikaasa on asjast teadlik umbes aasta.Tarvitan hormoontablette. 5 aastat tagasi eemaldati mul emakamüoom koos emakaga.Munasarjad on alles. Oma günekoloogile pole ma oma muret kurtnud. Oskate Teie nõu anda? Kas olen nüüd frigiidne?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Naisel kujutab erutumine endast samalaadset närvisüsteemi poolt juhitud protsessi kui mehele erektsioon. Seksuaalhuvi langust võivad põhjustada pinged partnerlussuhetes,aga ka väsimus,kurnatus ja masendus. Endokriinsetest põhjustest on tavalisem östrogeenipuudus,mille mõju seksuaalsete soovide tekkimisele on individuaalne. Östrogeenid hakkavad tavaliselt vähenema üleminekueas,kuid see nähe võib osal naistest ilmneda juba enne menstruatsioonide ärajäämist. Östrogeenipuudulikkuse ravimine aitab seda probleemi lahendada.Samaaegselt paranevad muud suguelu takistavad tegurid,nagu limaskestade kuivus ja nende õhenemisest tingitud valutundlikkus. Kuna Teie munasarjad on alles,oleks vajalik määrata Teie hormoonide sisaldus vereseerumis. Võite pöörduda minu vastuvõtule,et seda probleemi koos lahendada. Arvan, et Te ei ole frigiidne.