analüüsid 31.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mida näitab tavaline naistearsti juures võtev analüüs (mis haigusi). Kui see analüüs on korras ja mingeid kaebusi ole, siis millised haigused võivad esineda varjatult, mida tavaline analüüs ei näita ning tundemärke samuti pole. Ning kas nende analüüside tegemiseks peaks minema naiste või naha/suguhaiguse arsti juurde? Minu naistearst ütles, et ilma kaebusteta nad lisaanalüüse ei tee, aga tahaks olla kindel, et enda teadmata kellelegi mingit haigust edasi ei kanna.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tavaanalüüs on tupe puhtuse näitaja(bakterioskoopiline ), mis näitab kas on leukotsüüte, seega ka infektsiooni olemasolu. Milline mikroob pesitseb, seda tavaanalüüs ei näita. Seega kui on vihjeid infektsioonile, soovitaks täpsustada.
Vähemalt kahe aasta vahega soovitasks võtta ka onkoloogiline analüüs emakaelast, mis näitab peale rakkude muutusi (juhul kui esineb) ka põletikule vihjavaid muutusi. Täpsustamiseks soovitaks võtta lisanalüüse konkreetsele mikroobile.. Analüüs klamüüdiale soovitaks võtta alati näiteks partneri vahetuse korral või kui probleem on rasetumatusega või kui plaanis panna spiraal. . Harvadel juhtudel ei pruugi üldanalüüs ka vihjata klamüdioossele infektsioonile. Reeglina siiski tundemärgid on olemas. Dr Kadastik