Papilloomiviirus 17.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 25a. neiu ja mul avastati hiljutipapilloomiviirus ja mõlemad viirusetüübid on kõrge riskiga. Ja tahaksin teada kuidas mõjub sellele antibebibillide pikaajaline võtmine ja kas ma võin sellest kunagi täiesti paraneda? Ning kas see on võib mõjutada kuidagi ka sünniust ja laste saamist. Millised on haigust soodustavad faktorid?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Papilloomi-viiruse kohta on tulnud palju küsimusi, sest tänu parematele diagnoosimise võimalustele avastatakse viirust ja sellest põhjustatud muutusi emakakaelas sagedamini. Kui on avastatud kõrge riskiga viiruse tüüp, tuleb jääda arsti jälgimisele, et vastavalt PAP analüüsidele korrata uuringut 3-6 kuulise intervalliga ja teha ka kolposkoopia+ koetüki uuring. Kui PAP analüüs on korduvalt olnud korras, on edaspidi jälgimine tavapärane, s.t. 1 kord aastas.
Vajadusel, kui muutused emakakaela rakkudes süvenevad, tuleb teostada konisatsioon, s.t.kahjustatud emakakaela osa eemaldamine diatermo-linguga.Nagu Te ilmselt olete lugenud, kaovad HPV- st põhjustatud rakkude muutused sageli iseenesest ,organism saab viirusest võitu.
Papilloomi-viirus levib kontakti ja sugulisel teel.
Kui plaanite rasestumist, siis võetakse PAP analüüse raseduse ajal ja peale sünnitust.Raseduse kulgu ja sünnitust viirus ei mõjuta.