heledad mügarikud 06.04.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Mõni aasta tagasi tekkisid suguti nahale heledad nõelapea suurused mügarikud. Sel ajal ma veel vahekorras polnud olnud. Ajapikku tekkis neid tasapisi juurde ja nüüd on suurem osa suguti nahast nendega kaetud. Lisaks sellele ilmusid sarnased täpid ka huultele. Need on küll väiksemad ja vaevumärgatavad. Lugesin siit küsimuste vastuste lehelt, et ühel 16 aastasel noormehel oli sarnane probleem. Temal soovitati suguhaiguste kliinikusse pöörduda, aga mina olen juba sealgi käinud. Arst-üks vanem härra uuris mu huultel neid moodustisi ja teatas, et tegemist on rasvatäppidega ja et need võivadki esineda nii näol, kui suguelunditel ja soovitas huulte ravimiseks kosmeetiku juurde pöörduda. Muid piirkondi ei uuritud ja ka vereanalüüsi ei tehtud. Siiski jäi südamele kripeldama, kas ei või olla äkki mõni nakkav haigus, mida teadmatusest edasi võin anda. Huultega võiks veel kosmeetiku juurde pöörduda, aga muude piirkondadega tekib väike kõhklus. Küsimus ongi, et kas nende täppide arengut saaks ehk kuidagi takistada ja ega nad ohtlikud või nakkavad ei ole, või tuleks teha mingeid täiendavaid diagnoose?.

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Tegu on tõesti naha rasunäärmetega ning nende juurdeteket kuidagi tõkestada ei saa. Nähtavaks muutuvad nad sugulise küpsemise perioodis.