karvad 02.04.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Lugesin just eelpool olevat vastust rindadel olevate karvade eemaldamisest ja tahan teada, miks neid ei tohi pintsettidega eemaldada. Olen ise sama probleemi ees.

Lõikamise suhtes võin nii palju öelda, et see teeb asja palju hullemaks. Karv muutub iga korraga tugevamaks ja ka tumedamaks. Nüüd aga olen juba mitu aastat neid (mõlemal rinnal ca 4 karva) ettevaatlikult pintsettidega eemaldanud ja pean ütlema, et teen seda protseduuri märksa harvem ning isegi kui nad hakkavad välja paistma, siis ei ole need enam nii silmatorkavad. Kuigi teistele see ei pruugigi üldse silma torgata aga enda teadmine teeb selle asja häirivaks. Kas ja miks siis neid ei tohi nn välja kitkuda?

Tänan!

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Olen üllatunud, et karv lihtsalt tagasi lõikamisest tugevaks ja tumedaks läheb. Nii piisaks ju juuste tugevdamiseks ainult juusteotste lõikamisest.

Küll tekib nahas traumast tingitud põletik kui karva välja tõmmata. Eriti rinna naha piirkonnas, kus on ka pigmentatsiooni, mis võib(mul küll puudub teaduslikult põhjendadtud materjal selleks, aga hoitatakse siiski) pidev trauma karvanääpse kasvupiirkonda, kus on ka meaniini tootvad rakud, panna aluse uudismoodustisel tekkele.

Soovitan lugeda karvade eemaldamise kohta ka märtskuu Avenüü ajakirja.

Tegelikult on ju siiralt inimese isiklik valik, mida ta rohkem oluliseks peab. Ka s´uitsetamine (teaduslikult põhjendadstud) on oraganismile kahjulik.