Sünnimärkide muutused raseduse ajal 02.05.16 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere

7 nädalat tagasi sündis mu kolmas laps. Iga raseduse ajal on suurenenud pigmentatsioon nahal (rind, kõht) ja sellega koos suurenenud sünnimärgid, muutunud kohevaks ja kasvanud lausa „üle ääre“ ning jätnud lahtisi servi. Kahest eelmisest rasedusest mäletan, et mõne aja möödudes pärast sünnitust on pigmentatsioon taandunud ja ka sünnimärgid võtnud endise suuruse ning kuju.

Seekord on sünnimärke minumeelest lausa juurde tulnud ja vanemad märgid on muutunud ebakorrapäraseks (kuju, heledus/tumedus/tihedus) ning nii liigne pigment kui ka sünnimärkide kohevus on visad taanduma. Sünnimärgid on küll väikesed, 2-4 mm, kuid väikesel pinnal üsna tihedasti koos ja soovin neid lasta kontrollida. Sellest minu küsimused:

1. Kui kaua võtab normaalselt aega nahapigmentatsiooni rasedusaegsete muutuste taandumine endisele tasemele?
2. Kui tavapärased/levinud on kirjeldatud muudatused raseduse ajal?
3. Kas sünnimärkide kaardistamise protseduuri käigus hinnatakse kahtlaste sünnimärkide seisukorda ka põhjalikumalt? Vajadusel nõustatakse, suunatakse edasistele uuringutele?

Tänud vastamast!

Lugupidamisega

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
1. K: Kui kaua võtab normaalselt aega nahapigmentatsiooni rasedusaegsete muutuste taandumine endisele tasemele? V: Rasedusaegsed muutused pigmendi ainevahetuses on tavapärased füsioloogilised muutused, mis on seotud hormonaalsete muutustega raseduse ajal ja järel. Ajaliselt ei ole paika pandud, kui pika aja jooksul täpselt peaks muutused taandarenema. See sõltub paljudest teguritest – patsiendi vanus, hormonaalne staatus, UVK tase jne. Kui sünnimärgid on tekkinud, siis reeglina nad enam spontaanselt ei kao, vaid pigem võivad muutuda hiljem veidi kahvatumaks.
2. K: Kui tavapärased/levinud on kirjeldatud muudatused raseduse ajal? V: Sellised muutused esinevad rohkemal või vähemal määrel enamikul rasedatest.
3. K: Kas sünnimärkide kaardistamise protseduuri käigus hinnatakse kahtlaste sünnimärkide seisukorda ka põhjalikumalt? Vajadusel nõustatakse, suunatakse edasistele uuringutele? V: Kaardistamine seisnebki sünnimärkide põhjalikus hindamises. Kui on kahtlaseid sünnimärke, mis vajaksid ravi, siis arst vastavalt sellele ka tegutseb.

Lugupidamisega,
Kristi Abram