allergiline dermatiit? 13.11.14 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Umbes kuu aega tagasi ilmusid mul parema käeseljale, sõrmede alaosale punetavad laialivalguvad ovaalsed laigud, üks pisike laiguke ka vasakule käele; laigud on kihelevad, vahel rohkem, vahel vähem. Laigud on alguses imepisikeste villikeste kolooniad ning mõne päeva möödudes muutuvad need karedaks ketendavaks ja hakkavad taanduma, laigud ägestuvad ja siis jälle muutuvad juba peaaegu nähtamatuks paari päeva v isegi ühe päeva kestel, mõni laik juba taandub, teise serva tekivad aga uued villikesed ...

tavanahaarsti juurde saada enne kuud, paari on täiesti võimatu, seega olen pannud endale kaks korda tasulise arsti juurde aja, kuid iroonilisel kombel on just arstiaja päeval laigud olnud peaaegu kadunud ja siis järgmine, ülejärgmine päev jälle ägestunud. Üks hommik kui jälle ärkasin ägenenud uute villikestega samadel laikudel üles, läksin EMO-sse, kus valvearst ütles, et mul on ilmselt allergiline dermatiit ning määras Fucicort kreemi. Kui kreemi apteegist välja läksin ostma ütles apteeker, et pean kindlasti 10 min pärast Fucicorti peale kandmist tavalist niisutavat baaskreemi hormoonkreemile peale kandma, kuid arst mulle selle kohta midagi ei maininud ning kreemi tootelehe kasutusjuhendis pole ka midagi baaskreemist juttu.
On see siis vajalik v mitte, hormoonkreemidest kirjutatakse igasugu hoiatavaid asju, seega ma nüüd ei julge ise midagi otsustada on see vajalik v mitte. Ja kas see oleks siis ükskõik milline niisutav kreem? ja kas siis tuleb seda määrida hormoonkreemi alla v peale, sest baaskreemi kui sellise nimetus eeldaks, et alla?
Lisaks, kui tegemist on allergeenidest tuleneva ärritusega ja mul kunagi varem pole ühtki allergiat v häirivat nahaprobleemi esinenud ning ma pole siiani tuvastanud, mis mul kodus ärritust esile toob, kuidas siis toimida... hormoonkreem ilmselt lihtsalt peitab tulemust, kuid ravida oleks ju vaja põhjust.. kuidas ja kelle juures oleks võimalik allergiateste teha ja kas see on tasuline? Näiteks kas ma saan seda teha ka perearsti juures v pean ikkagi panema aja nahaarsti juurde? kas testide tegemise ajal on oluline, et nahaärritus on aktiivne, nähtav nahal ja kas need testid on tasulised nii tava nahaarsti kui ka tasulise juures?
ja veel..kas allergilise dermatiidi puhul tekivad need laigud nahale ainult sinnakohta mis puutub ärritajaga kokku v on nahalööbe avaldumise koht otsesest kontaktist sõltumatu?

Tänan!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Kiri on pikk ja sisaldab palju küsimusi. Püüan vastata/kommenteerida ükshaaval küsimuste kaupa:
1. Küsimus: …. Umbes kuu aega tagasi ilmusid mul parema käeseljale, sõrmede alaosale punetavad laialivalguvad ovaalsed laigud, üks pisike laiguke ka vasakule käele; laigud on kihelevad, vahel rohkem, vahel vähem. Laigud on alguses imepisikeste villikeste kolooniad ning mõne päeva möödudes muutuvad need karedaks ketendavaks ja hakkavad taanduma, laigud ägestuvad ja siis jälle muutuvad juba peaaegu nähtamatuks paari päeva v isegi ühe päeva kestel, mõni laik juba taandub, teise serva tekivad aga uued villikesed ...
Vastus: kirjelduse järgi võiks arvata, et tegemist on ärritusdermatiidi või kontaktekseemiga. Põhjused võivad olla nii välised (ärritajate sattumine nahale) või sisemised (kas või stress).
2. Küsimus: ... tavanahaarsti juurde saada enne kuud, paari on täiesti võimatu, seega olen pannud endale kaks korda tasulise arsti juurde aja, kuid iroonilisel kombel on just arstiaja päeval laigud olnud peaaegu kadunud ja siis järgmine, ülejärgmine päev jälle ägestunud…
Vastus: Säärane kulg (ägenemine/vaibumine) on dermatiitidele/ekseemidele küllaltki iseloomulik.
3. Küsimus: … Üks hommik kui jälle ärkasin ägenenud uute villikestega samadel laikudel üles, läksin EMO-sse, kus valvearst ütles, et mul on ilmselt allergiline dermatiit ning määras Fucicort kreemi...
Vastus: EMO tegeleb eluohtlike ja vältimatut abi vajavate terviseprobleemidega. Antud juhul oleks siiski olnud õigem pöörduda oma perearsti poole, kui nahaarsti juurde piisavalt kiiresti aega ei saanud.
4. Küsimus: …Kui kreemi apteegist välja läksin ostma ütles apteeker, et pean kindlasti 10 min pärast Fucicorti peale kandmist tavalist niisutavat baaskreemi hormoonkreemile peale kandma, kuid arst mulle selle kohta midagi ei maininud ning kreemi tootelehe kasutusjuhendis pole ka midagi baaskreemist juttu. On see siis vajalik v mitte, hormoonkreemidest kirjutatakse igasugu hoiatavaid asju, seega ma nüüd ei julge ise midagi otsustada on see vajalik v mitte. Ja kas see oleks siis ükskõik milline niisutav kreem? ja kas siis tuleb seda määrida hormoonkreemi alla v peale, sest baaskreemi kui sellise nimetus eeldaks, et alla?…
Vastus: Baaskreem on igasuguste nahahaiguste puhul toetava ravina soovituslik ja seda ka apteeker soovitas. Baaskreemiks sobib igasugune kätele mõeldud kreem paar korda päevas. Kuskil ei ole kirjas, et baaskreemi määrimine peab toimuma just täpselt 10 minutit pärast peale hormoonkreemi manustamist. Ilmselt võtsite apteekri juttu liiga sõna-sõnalt.
5. Küsimus:… Lisaks, kui tegemist on allergeenidest tuleneva ärritusega ja mul kunagi varem pole ühtki allergiat v häirivat nahaprobleemi esinenud ning ma pole siiani tuvastanud, mis mul kodus ärritust esile toob, kuidas siis toimida... hormoonkreem ilmselt lihtsalt peitab tulemust, kuid ravida oleks ju vaja põhjust.. kuidas ja kelle juures oleks võimalik allergiateste teha ja kas see on tasuline?...
Vastus: Siinkohal on oluline vahet teha, kas tegemist on lihtsa ärritusdermatiidiga, mille põhjuseks on lihtsad ärritajad (vesi, seebid, muud kemikaalid, külm, hõõrdumine jne), mis võivad nahapõletikku esile kutsuda igal inimesel, kes puutub nendega kokku piisavalt kaua või allergilise dermatiidiga, mida kutsub esile 1 või mitu ainet, mille suhtes inimene on muutunud ülitundlikuks. Lihtne dermatiit esineb 4 korda sagedamini kui allergiline. Lihtsa dermatiidi puhul ei näita nahatestid tulemust ei näita, sest allergeeni pole.
6. Küsimus:…Näiteks kas ma saan seda teha ka perearsti juures v pean ikkagi panema aja nahaarsti juurde?
Vastus: Nahatestidega tegelevad nahaarstid ja samuti mitte kõik nahaarstid. Aeg tuleb panna ikka nahaarsti juurde, kes siis juba vajadusel suunab Teid nahatestidele ja selgitab, kuidas testide tegemine käib.
7. Küsimus: …kas testide tegemise ajal on oluline, et nahaärritus on aktiivne, nähtav nahal …
Vastus: …Nahatestide ajal on pigem parem, kui nahk on lööbevaba, vastasel juhul kui on aktiivne lööve, on nahk liiga ärritunud ja võib saada vale-positiivseid testi tulemusi.
8. Küsimus:… ja kas need testid on tasulised nii tava nahaarsti kui ka tasulise juures?...
Vastus: Kuna testi materjalid on kallid ja säilivusaeg ei ole lõputu, siis väiksema patsientide arvuga nahakabinetid teste ei teosta, vaid ainult suuremad keskused. Aga nahatestidele suunamise saamiseks on ikka esmalt vaja, et keegi spetsialist on Teid esmalt vaadanud ja saatekirja andnud.
9. Küsimus: … ja veel..kas allergilise dermatiidi puhul tekivad need laigud nahale ainult sinnakohta mis puutub ärritajaga kokku v on nahalööbe avaldumise koht otsesest kontaktist sõltumatu?....
Vastus: Kui tegemist on lihtsa kontaktdermatiidiga, siis lööve piirdub ärritusalaga. Kui on tegemist allergilise kontaktdermatiidiga, siis lööve võib osaliselt väljuda ärritusala piiridest.
Parimat,
Kristi Abram