allergia 24.09.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Mul tekib viimasel ajal peale pingutust või peale kiiresti kõndimist (kui hakkab palav) nahale lööve. Tekivad kupud, mis on tihedalt üksteise kõrval. Kõige ennam tulevad nad kätele ja kaelale, kuid tulevad ka kogu kehale. Peale seda kui olen rahulikult jahedas istunud 30-60 min. kaovad ära. Kunagi 13-14 aastaselt oli mul samasugune probleem mis iseenesest ära kadus. Praegu olen 29 ja vahepeal pole seda olnud. Palun öelge millest selline asi tekib. Kuidas seda ravida.

Tänades Tiina.

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Lugupeetud Tiina!

Arvatavasti on tegemist nn. kolinergilise urtikaariaga e. nõgestõvega, mis on sagedamini noortel esinev seisund. Lööve tekib nahale füüsilisel pingutamisel, higistamisel, emotsionaalse stressi ja teinekord ka kuuma toidu söömise tagajärjel. Parim ravi ongi kõigi eelpoolloetletud olukordade vältimine, kuna ennetaval eesmärgil antihistamiinsete preparaatide (Zyrtec, Claritin) kasutamine ei ole olnud sageli tulemuslik. Arvatavasti laheneb olukord ajapikku nii nagu see Teil kord juba oli.

Dermatoloog S.Liiv