mollusk 04.09.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

7 aastasel poisil on reied ja tagumik kaetud väikeste nuppudega (valge sisuga), mis pidid olema "kontagioosne mollusk".

Eriti paistavad nad välja kui olla vannis mõnda aega.

Kas on olemas meetodit peale mehaanilise eemaldamise nendest lahtisaamiseks.

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Kontagioossete molluskite ehk nakkuslike molluskite kõige tõhusamaks ravimeetodiks on nende mehaaniline eemaldamine dermatoloogi või kirurgi poolt. Patsiendi paranemine on kiire ja jääknähtudeta. Laialdast kasutamist on leidnud ka kollete külmutamine vedela lämmastikuga ehk nn. krüoteraapia. Suuremate molluskite puhul külmutamine ennast ei õigusta, kuna ühekordse protseduuriga nad ei eemaldu ja lisanduda võib sekundaarne põletik, mis võib nahale jätta armi pigmenditu laigu näol .Pigmendita laigud aga nahal ei päevitu.

Molluskite mehaaniline eemaldamine on veidi valulik, kuid lapsele eelnevalt asja selgitades on see edukalt teostatav. Kui laps on väga valukartlik võib nahka 30-60 min. enne protseduuri määrida tuimestava EMLA kreemiga. Kui molluskeid on väga palju võib erandkorras protseduuri teostada narkoosi all. Molluskite eemaldamist narkoosiga teostatakse näiteks Tallinna Lastehaiglas. Silmalaugudel olevaid molluskeid eemaldatakse Silmakliinikus. Mõlemal juhul on vajalik saatekiri dermatoloogilt.

Dermatoloog S. Liiv