suitsetamine 11.08.07 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Tahaks teada, kas rohke suitsetamine mõjutab mehe spermat ja kui mõjutab, siis mismoodi?
Nimelt mul mees suitsetab juba u 10 aastat pakk punast Marlborot päevas. Oleme aasta aega juba üritanud last saada, aga ei ole õnnestunud. Nüüd suve alguses lasime mehe spermat analüüsida ja see oli väga kehva - spermatosoide ml-s ainult 500 000, liikuvus 5% (B-liikuvus, A oli 0%), morfoloogia normaalseid 0%. Pea defekte 62% pluss veel igasuguseid muid defekte.
Mees keeldub aga kategooriliselt suitsetamist vähendamast, kuni selle seos spermale pole tõestatud. Ja väidab, et suitsetajad saavad ju ka lapsi... Jah, tal on õigus, kuid kuna tal ka südamega probleeme, siis kardan, et tema puhul on ka suitsetamine suur sperma mõjutaja.

Mida teie sellisest olukorrast arvate?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Esmalt teen väikese copy-paste lükke ühest teisest foorumist:
Ainuüksi suitsust loobumine on aastate jooksul aidanud saavutada kümneid rasedusi. Eriti oluline on suitsu koosmõju varikotseelega, mille negativset mõju suits kordades suurendab. 100 % tulemust muidugi ei garanteeri miski. Oluline on geneetiline eelsoodumus, sest teatud mehed saavad toksiliste, ka suitsu, mõjude kompenseerimisega paremini hakkama kui teised. Lähiajal ilmub meil sellel teemal kaks teadusartiklit. Teiseks oluliseks teguriks on üldine viljakusfoon - munandi maht ja spermide tootmise üldine efektiivsus.
Edasi konkreetsemalt teie juhu kohta. Kuna mehe spermide arv on nii väike, siis võib kindlasti väita, et ainult suitsu negatiivse mõjuga siin tegemist ei ole. Soovitan läbi teha korralik uuringute kompleks Meestekliinikus (täpsema info leiate lejeküljel www.meeste.kliinik.ee). Kui spermide arv on ka teises uuringus alla 5 miljoni tuleks kindlasti välistada ka geneetilised viljatust soodustavad tegurid.
Edu soovides
Margus Punab