viljakus 16.05.07 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Oleme püüdnud umbes aasta vältel last saada, aga ei ole õnnestunud. Läksin veebruaris probleemiga günekoloogi jutule ja mulle tehti terve rida proove. Lisaks saatis minu arst ka mehe spermogrammi tegema. Elame hetkel välismaal ja siin on niisugune süsteem, et spermogramm tehakse naistehaiglas, st mees androloogiga ei kohtunud, vaid spermogrammi tulemused saadeti günekoloogile. Arst ütles, et näitajad on korras (liikuvus: A-39%, B-26%; kogus 64,8 miljonit/ml; tüüpilise kujuga 42%) ja seega loeme mehe uurimise lõpetatuks ja keskendume ainult minu uurimisele.
Nüüd olen siit lugenud teie vastuseid, et spermogrammist viljakuse kohta järelduste tegemiseks ei piisa. Need vastused aga puudutavad eranditult olukordi, kus mingid näitajad on kehvad, st kui tuleb otsida kehvade näitajate põhjuseid. Siit küsimus: kas mu mees peaks siiski ka androloogi juurde minema ja ennast põhjalikumalt uurida laskma, kuigi tema spermogramm on korras? Kui jah, siis millised uuringud oleksid vajalikud?

Ette tänades,
L.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Paljudes riikides on selline süsteem mida kirjeldate ja mehe uuringud piirduvad enamasti vaid lihtsa sperma analüüsiga. Probleemi puhul on lahenduseks enamasti kunstik viljastamine.
Eesti meestearstisüsteemi oleme üles ehitanud veidi teisel põhimõttel, kus eesmärgiks on leida põhjused ja need võimalusel likvideerida. Esmapilgul tundub analüüs küllalt hea. Samas, vaadates morfoloogia hindamiskriteeriumeid, siis kasutatakse küll paarikümmne aasta vanuseid põhimõtteid.
Kogemus ütleb, et umbes 70% tõenäosusega on teie mees korras. Täielikuma (kahjuks pole mingi uurimisskeemi alusel meditsiinis võimalik midagi 100% kindlusega väita) hinnangu saamiseks võiks ikkagi külastada mehe viljakusega sügavuti tegelevat kliinikut.
Edu soovides
Margus Punab

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Meestearst

viljakus

Kas igapäevane seksimine vähendab sperma viljakust?
Kas sperma suudab ennast koguda 24H jooksul et olla viljakas?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Kõik sõltub munandimahust, hormonaalsest tasemest ja muudest viljakust mõjutavatest teguritest. Suure munamahu ja efektiivse spermide tootmise süsteemiga meestel viljaku ei lange.

Loe edasi

Viljakus

Tere! Mure selline, et 1aastasena oli mul munandites vesi. Kas olen selle tagajärjel nüüd viljatu? Ja, kas tasuks kontrollida? Ja, kus kohas kontroll tehakse? Ja, mis hind?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Kõik operatsioonid munanditel suurendavad vähe viljatuse riski. Siiski on enam kui 90% sedatüüpi operatsiooni läbinud meestest kenasti normaalse viljakusega. Kui süda rahu ei anna, siis tasuks kontrolli ...

Loe edasi

Sperma kvaliteet

Tere,

sooviksin teada, kuidas äge suitsetamine ja alkoholi tarbimine mõjub spermale. Sooviksime mehega last saada - mees on 45- aastane - kuid ma kardan, et tema eluviisid on jätnud ka spermale ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Inimesed on väga erinevad ja bioloogiline vastupidavus ka erinev. Kindlasti mõjutab nii rohke suitsetamine kui ka alkoholi liigtarvitamine sperma kvaliteeti. Millisel määral on aga viljakus kahjustada ...

Loe edasi

viljakus

kas seal haiglas te kontrollite meeste viljakust,et kas mees on võimeline lapsi sigitama???

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

kontrollime küll.
MP

Loe edasi

viljakus

Kus saab teha viljakuse testi ja palju see ka maksma läheb?Tänan!

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sperma analüüsi saab kõige lihtsamalt teha Tartus Tähe kliinikus (tel. 7348145) ja Tallinnas HTI laboris (tel 6504394). Haigekassa kattega saab sama teha, kui tulete vastuvõtule vastavatesse kliinikutesse. ...

Loe edasi

Põletik

Tere!

Kui mehel on eesnäärme põletik,kas ta siis ise tunneb ka mingeid vaevusi??
Kuivõrd mõjutab vanus mehe spematosoidide reproduktiivsust?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Umbes 20% vastuvõtule pöördunud viljatutel meestel leiame eesnäärme põletiku. 65-75% põletiku leiuga meestest ei ole prostatiidile iseloomulikke kaebuseid.
Vanuse tõustes, eriti peale 40. eluaastat, ...

Loe edasi

analüüsid

Tere!
Kuna tasuta vastuvõtule on pikk järjekord, siis sooviks, palun, teada, kui palju maksab tasuline vastuvõtt ning kas kõik analüüsid (sperma kvaliteet, klamüüdia) on ka tasulised ning kui palju ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sõltuvalt kliinikust ja haigekassakaardi olemasolust on visiiditasu 270-320 EEK.
Sperma analüüs olenevalt uuringu põhjusest (viljakus või põletik) 350-550 EEK.
Edu soovides
Margus Punab

Loe edasi

lapsetus

kui mees on viljatu kas sis on selline võimalus et orgasmi saab aga spermat ei tue.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sperma tulek ja viljakus pole omavahel seotud. Spermatosoidid moodustavad vaid alla 5% sperma mahust. Mehe viljakust saab hinnata läbivaatuse, hormoonuuringute ja sperma analüüsi tulemuste alusel.
Edu ...

Loe edasi

munandite suurus ja viljakus

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Munandite suurus areneb lõplikult välja 17-20. eluaastaks. Eesti meeste keskmine munandi maht on 22 ml. Spermatosoidide arv korreleerub mõningal määral munandi massiga. Arvatakse, et terve mees toodab ...

Loe edasi

Peale operatsiooni.

12aastaselt tehti operatsioon,kus kubemekanalisse jäänud munand toodi munandikotti. Nüüd on see munand 1/3 väiksem teisest. Operatsioonist on möödas 13 aastat. Kas peaks pöörduma arstipoole?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Operatsioon on teostatud küll soovitavast ajast hiljem, kuid kui teine munand on korras, siis probleeme ei tohiks tekkida. Igaks juhuks tasuks tulla ja oma viljakus ära kontrollida.

Edu soovides
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: