Pidev tupeseen peale vahekorda 19.10.22 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,

Sooviksin paluda Teie poolset kommentaari meie murele. Nimelt on peale igat vahekorda mul tupeseen, mõnel korral ka mehel olnud, kuid need korrad pigem harvad. Minul on kõik proovid võetud, ka suguhaigustele ja kõik on korras. Sama ka mehel, alles käis Ta andmas eesnäärme sekreedi proovi ja ka spermaproovi, lisaks suguhaigused, kõik on ideaalses korras. Kuidas siit edasi minna? Oleme koos olnud 11.aastat, meil on 3.last, ning see ebameeldiv probleem on aktuaalseks saanud viimase 6.kuu jooksul. Kas on üldse mingisuguseid lisauuringuid, ravi? See ei saa nii ometi kestma jääda.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Tupeseent põhjustav Candida albicans hakkab vohama erinevatel põhjustel, eelkõige immuunsüsteemi nõrgenemise, ravimite (antibiootikumide, hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite) kasutamise ja stressi korral. Candida liigset kasvu soodustab haigustest kõige sagedamini diabeet ja kuigi selle esinemise tõenäosus on väike, soovitan selles suhtes uurida.
Sageli korduma kippuva tupeseene korral on vajalik pikem ravikuur: fluconazol 1 kapsel (150 mg) 1 kord nädalas 6 kuu jooksul. Ka partneril soovitan fluconazoli 1 kapsel sisse võtta. Lisaks soovitan mõlemal teha kuuri probiootikumidega ( Biolatte Hiivax, Ecocillin oral jt).