Kas päöörduda arsti juurde või mitte? 28.06.22 / Meestearst

Külastaja küsib:

Kas ma peaksin muretsema? Eesti mees läheb arsti juurde alles siis, kui olukord on tõsiselt s*tt. Armuke helistas oma õele ( ta on haiglas õde) väitis, et arvatavasti on tegu lihtsalt veresoone lõhkemisega ( sai natu karmilt seksitud, pingeline nurk vms) aga telefoni teel ta ei julgenud kindlat soovitust anda ( ta ei taha vastutust enda peale võtta, juhul kui peaks mingi suurem probleem olema).
Ootan proffessionaalset nõu, enne, kui arsti juurde lähen.
Lgp,

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Suure tõenäosusega on tegemist probleemiga, mida nimetatakse peenise murruks. Põhjuseks on enamasti erektsiooni ajal valest nurgast tingitud ülepingest tekkinud peenise valgekihi (tunica albubinea), mis hoiab verd erektsiooni tagavas kavernooskehas, trauma/rebend. Sealt ka suhteliselt suurem naha kihtide vahele sattunud verehulk, mida näete sinise värvusena.
Peenise murru puhul on kaht tüüpi ohud:
1. Lühiajalised - peamiselt jätkuv veritsus - kui turse jätkuvalt kasvab, peaks kindlasti erakorralise meditsiini osakonda pöörduma ja suure tõenäosusega tuleks trauma koht operatiivselt sulgeda
2. Pikaajalised - iga valgekihi terviklikkuse häire (traumast või operatsioonist) tekitab erektsiooni tagava kavernooskoe kahjustus. Seetõttu soovitan kõigile peenise murruga meestele traumajärgsel perioodil kasutada peenise verevarustust parendavaid ravimeid. See vähendab, aga päriselt ei välista, erektsioonihäire tekkimise riski.