eesnäärme põletik - kas sperma kvaliteeti mõjutab? 23.09.21 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere, Kas 55 a mees kel pidevalt eesnaarme poletik ja paar korda aastas pikalt ravib, on võimeline saama terveid lapsi? Kas see põletik kuidagi mõjub sperma kvaliteedile?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Sissejuhatuseks - enamik eesnäärmepõletikke ei ole antibiootikumidega välja ravitavad.
Põletik võib mõjutada lapse saamist ja tervist küll ja üsna mitmeil moel.
Esiteks kahjustab põletik suguteede läbitavust. Teiseks võivad spermid suguteedes kulgedes põletikust lähtuvate bioaktiivsete ainete poolt kahjustada saada. Jne. Kõige lõpuks reageerib ka naise keha spermas sisalduvale põletikule kaitsereaktsiooniga, mille üheks tagajärjeks on ka asestumise tõenäosuse langus ja ehk ka varaste raseduste katkemise tõenäosuse tõus.
Lõpetuseks - mehe sugutrakti põletik on viljatust soodustav tegur, mitte 100% põhjus. Rasestumine võib kenasti õnnestuda ja laste halvema tervise osas täna selge teadmine puudub. Avaldatud uuringud viitavaid võimalikele riskidele.