Lapse saamine ravimi kasutamise ajal 13.06.21 / Meestearst

Külastaja küsib:

Neuroloog kirjutas migreeni vastu Topiramaati. Naiste puhul on kirjas, et üks aasta peab olema vahet kasutamisest enne lapse saamist, kuna tekitab tugevalt väärarenguid lootel. Aga meeste kohta ma ei suutnud midagi välja lugeda. Kas antud ravimi kasutamise ajal on ohutu last saada? Või kui ravi on pikk, kas tuleks seemnerakke külmutada?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Keeruline vastata, sest vastavad uuringud puuduvad. Leidsin vaid ühe rottidel tehtud uuringu (Otoom, 2004), mis viitas, et võib kahjustada spermide kvaliteeti: "Long-term ingestion of Topiramate for 60 days caused a significant decrease in spermatogenesis in seminiferous tubules of the testes. Sperm motility and density were also significantly reduced in cauda epididymides and testes of the treated group".
Minu soovitus oleks, et kui hakkate antud ravi foonil last planeerima, siis tasuks ennetavalt tulla viljakuse kontrolli. Siis saab arutada, mis hetkeseis ja mis oleks mõistlik ette võtta.
Ka külmutamine ja ülessulatamine kahjustavad paratamatult sperme. Seetõttu soovitame seda vaid juhtudel, kus on kõrge pöördumatu kahjustuse või spermatosoidide tootmise võimekuse püsiva languse risk.