Urineerimishäired 10.12.19 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere.61 mees küsib.Olen pea 10 aastat vahelduva eduga ravinud kroonilist prostatiiti.Kasutanud nii loodusravi kui ka arsti poolt määratuid.Mida aeg edasi seda vähem on hakanud ravimid mõjuma.Haiguse ägenemine toimub nagu ikka esimeste külmadega ja kestab kuni soe saabub tõusude ja mõõnadega.Esimene suurem ehmatus tekkis kui seemnepurse jäi ära.Läksin vastuvõtule kus selgitati,et see juhtub vahel,samas aga avastati ka suur jääkuriin.Mul on ka urineerimine aasta-aastalt aina rakemaks muutunud,enne pean pikalt ootama kui tulema hakkab ja kui põis just pilgeni täis ei ole siis on see tegevus raskendatud.Kord aga saabus järgmine ehmatus kui keset päeva tundsin häda kuid uriin ei väljunudki.Pidin ennast rahulikuks sundima,läks ca 5 min kui vaikselt tulema hakkas.Pöördusin uroloogi poole kus tehti uuringuid ja selgus,et jääkuriin suur,põie maht vähenenud,sain eesnäärme ravimit mis esialgu veidi toimis kuid mõne aja möödudes kaotas tulemuse.Mul on madal vererõhk ja need ravimid mõjuvad küllaltki raskelt,sest ka magu annab tihti tunda.Urineerimine on muutund mida aeg edasi seda keerulisemaks.Mis oleks prognoos taoliste hädade korral kui tablettravi annab vähe tulemusi ning valmistab vaevusi?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Tüüpiline haiguse kulg, kus vanale lahendamata jäänud eesnäärmepõletikule lisandub (vanusega kaasaskäiv) eesnäärme suurenemine. Selleks, et nii keerulise juhu puhul midagi tarka öelda, peaksime tegema (või nägema) korraliku uuringute kompleksi. Kahtlustan, et uroloogid eesnäärmepõletiku suhtes uuringuid ei teinud. See pool oleks vast kõige lihtsam kontrolli alla saada. Kui rõhk madal ja eesnäärme suurenemine, siis on mõnikord aidanud eesnääme kapslit lõõgastava ravimi kõige uuema põlvkonna, millel väiksem vererõhku mõjutav toime, kasutamine. Seemnepurse kadumine võib olla sedatüüpi ravimite tüüpiline kõrvaltoime. Kui last just ei planeeri, ei tohiks see ju elukvaliteeti kuidagi mõjutada! Kui tablettravi tulemusi ei anna ja kusi kipub kinni jääma, siis on järgmine lahendustee eesnäärme operatiivne ravi. Arvestades eesnäärmepõletiku ajalugu, püüaksin mina siiski esmalt ikkagi konservatiivse raviga lahendust leida.