Klamüüdia ja papilloomviirus 24.04.18 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere.

Ühel kolmapäeval märkasin kollakat-limast eritist sugutist ning esines valulikkus urineerimisel. Pöördusin paari päeva möödudes perearsti poole, kus võeti vereproov ning uriiniproov. Mõlemad proovid olid korras - põletikku ei leitud. Seejärel suunati mind uroloogile, kus võeti proov sugutraktist. Nädala möödudes ei olnud sümptomid kadunud ning uroloogi sõnul saadi viimasest proovist kaks positiivset vastet: klamüüdia ning papilloomviirus.

Olen seksuaalvahekorras olnud sama partneriga viimased 3 aastat. Seda sama väidab ka partner. Lugedes erinevaid allikaid, jõuan mõisteni nagu ''asümptomaatiline klamüüdia''. Kas on võimalik, et oleme partneriga mõlemad haigust põdenud üle 3 aasta ja ilma ühegi sümptomita? Ja kas on võimalik, et minul ägenes haigus alles nüüd 3 aastat hiljem ja tekkisid sümptomid - eritis sugutist, valulikkus, uretriit - muude tegurite toimel (nt stress, meeleolulangus jm keskkonnategurid)?

Osad arstid kirjutavad, et haiguse peiteaeg on umbes 3-20 päeva. Samas olete Teie ka varem kirjutanud, et ilma sümptomiteta võib haigus kulgeda pikemat aega (aastaid). Kui reaalne on, et üks partneritest on haiguse saanud 3 aastat tagasi eelmisest suhtest ning sümptomid ilmnesid mulle alles nüüd?

Või peaksite tõenäolisemaks varianti, et nakatumine on toimunud 3-20 päeva jooksul enne sümptomite avaldumist (umbes 10 päeva enne sümptomeid oli viimane vahekord)?

TÜ naistekliiniku kodulehel kirjutatakse, et 70% juhtudel kulgeb haigus ilma sümptomiteta ja kaebusi ei esine. Aga sel juhul, mis ikkagi põhjustab ühel hetkel, aastaid hiljem haiguse ägenemist, et tekib uretriit ja muud sümptomid?

Suur tänu vastamast

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Sugulisel teel levivad haigused levivad sugulisel teel! Kuna meditsiinis 100% tõde pole, ei saa ka mina erandeid välistada. Meie keskuse viimased uuringud näitavad, et ilma nähtudete kulgeb klamüüdia meestel siiski suhteliselt harva. Varjatud mikroobi esiletulemist võivad soodustada ületervise nõrgenemine või lisanduv uus ärritust tekitav mikroob.