Testosteroon 26.12.15 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen pikema aja jooksu täheldanud meeleolumuutusi, üleüldisemat kehalist jõuetust ning ka nö kartlikkust või liiatist tagasihoidlikkust. Samuti on kahanenud ka libiido. Habe kasvab, kuid pigem aeglaselt ja mitte igal pool. Näiteks põskedel habemekasv põhimõtteliselt puudub. Samuti on lõual paju valgeid habemekarvu. Sellest tulenevalt lasin umbes paar kuud tagasi perearsti juures teha testosteroonitaseme analüüsi. Analüüs võeti hommikul kella 08.30 paiku. Enne seda ma midagi söönud ega joonud ei olnud. Ärkvel olin olnud analüüsi võtmise hetkeks umbes poolteist tundi. Analüüsi vastus oli 13.6 nmol/l.

Lugesin internetist, et minu vanuses (28) mehe normaalseks testosteroonitasemeks võiks olla umbes 20 nmol/l või isegi veidi rohkem. Mõned aastad tagasi sai samuti perearsti juures testosteroonitaset mõõdetud. Tulemust ei mäleta, kuid siis pöördusin teie juurde ka vastuvõtule. Ravi te tol korral siiski ei pidanud vajalikuks määrata. Varasemast mäletan ka, et viljakustase oli samuti madalamapoolne.

Kas oleks mõistlik teie juurde uuesti vastuvõtule tulla? Kuivõrd munadid on ilmselt keskmisest väiksemad, siis kas madalam testosteroonitase võib olla ka sellest põhjustatud? Leidsin apteegist ka toidulisandi, mis peaks aitama testosteroonitaset tõsta. Seda tarvitanud ma veel ei ole. Kopeerisin viite ravimite lahtrisse. Kas see võiks aidata või oleks esmalt mõistlik ikkagi teie juurde vastuvõtule pöörduda?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kui on süsteemne mure, siis toidulisand palju ei aita. 13.6 pole paha tulemus, kuid antud juhul oleks kindlasti vaja teada ka vaba- või bioaktiivse testosterooni hulka organismis. Selle alusel saab otsustada ravi vajadusel. Karvakasvu aktiivsus ja selle paiknemine sõltub hormoonist vähe. Keskmisest madalam munandimaht võib soodustada madalat testosterooni väärtust. Kirjelduse alusel tuleks kindlasti välistada ka depressiooni võimalus. Madal testosteroonitase võib olla tingitud ka sellest haigusest, aga ka vastupidi.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Meestearst

Madal testosteroon

Tere,

Mul on viimasel ajal olnud vähe energiat, halb mälu, seksuaal huvi kadunud jne. Olen käinud mitmete arstide juures, kuid mulle on alati öeldud, et sa mõtled üle ja kõik on su peas kinni. ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Iga inimene võib arvata täpselt nii kuis soovib.
Mina analüüsides midagi kohutavat ei näe.
Vaba testosterooni määramine pole päris 100% kindel test. Keegi ei tea, mis väärtustel tekivad kehalised ...

Loe edasi

Testosteroon ja veenilaiend.

Kuidas mõjutab tervist nebidokuur, kui on veenilaiend munandikotis. Kas on mingit ohtu tervisele. Veenilaiend valu ei tee. Nebido kuur määrati, kuna testosterooni tase on liiga madal.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Veenileiend hormoonasendusravi ei mõjuta. Arvestades aga vanust kus madal testosteroonitase on suhteliselt harv leid, küsiks, mis on madala testosteroonitaseme põhjus. Kui selleks on munandi kahjustus, ...

Loe edasi

testosteroon

Kas testosterooni süstid suurendavad kehakaalu(ravikuur määratud)?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Oleneb põhjusest.
Kui soovite vastust, siis võiksite võtta vaevaks ka probleemi kirjeldamise.
Edu
Margus Punab

Loe edasi

testosteroon

Tere! Mul on testosterooni vähevõitu (pole normaalset huvi seksi vastu jne). Kuidas saaksin seda tõsta (testosterooni taset)?Mida peaksin ette võtma, kuhu pöörduma?

Ette tänades.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Huvi seksi vastu ei sõltu ainult testosteroonist. Kuna täpsemad andmeid puuduvad, soovitan tulla vastuvõtule. Siis saaks korrektselt määrata teie hormoonide tasakaalu ja välistada ka muud võimalikud seksuaalset ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: