Liikuvad munandid lapsel 25.09.15 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,
olen juba mõnda aega märganud et pojal aegajalt on ja siis jälle ei ole munandid munandikotis. Kui käisime perearstil koolitõendit küsimas siis kurtsin muret ja minu üllatuseks vastas perearst oma arvutist uurides et miski munandite arengu ebatavalisus on fikseeritud ka vanuses 1.5. munandeid perearst ei kontrollinud, ütles et ilmselt pole see probleem aga kui ma tõesti väga tahan siis võib anda saatekirja kirurgile. Teema kohta juurde lugedes olen aru saanud et liikuvad munandid ei ole väga ebatavaline probleem ja ei pruugi iseenesest tervisele ohtu kujutada. Sellegipoolest näitaks poega meeleldi arstile ja konsulteeriks kellegagi kasvõi teemal et mida ja kuidas edaspidi jälgida. Kas sellise probleemiga peaks pöörduma pigem lastekirurgi poole või oleks tark pöörduda androloogi juurde konsultatsioonile? Paluksin pisut rohkem teavet selle situatsiooni kohta. Äkki oskate Tallinnas ka mõnd arsti nimeliselt soovitada?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Vabandused lootusetult hilinenud vastuse pärast!
Vanuses 2-10 aastat on munandid sageli väga liikuvad. Kui olete kindlad, et munandid on paiguti munandikotis sees, siis pole muretsemiseks põhjust. Hiljemalt puberteedi alguseks on situatsioon stabiliseerunud ja negatiivseid hilismõjusid olla ei tohiks. Kindluse mõtted võiks siiski külastada kas lasteuroloogi või meestearsti - saab üle vaadata liikuvuse ulatuse ja praeguse munandimahu.