HPV-viirus 13.06.13 / Meestearst

Külastaja küsib:

Mul avastati paar aastat tagasi HPV, aga ei pidavat olema ohtlik tüüp, vähemalt mitte minule. Mul on olnud mõned korrad kondüloomid ja Vartec lahusega olen saanud neist lahti. Nüüd mingi 4 kuud pole kondüloome esinenud. Umbes aasta tagasi avastati aga minu partneril düsplaasia, millest võib edasi areneda emakakaelavähk. Ta käib nüüd tihti kontrollis ja praegu on asi kontrolli all. Tema naistearst aga väidab, et kuna minul HPV, siis olen teda ka nakatanud. Tal on olnud enne mind ka teisi partnereid, seega kuidas naistearst saab 100% väita, et just mina olen teda nakatanud? Kas võib ka olla, et mina olen selle HPV saanud hoopis tema käest? Oleme suhtes 3 a ja enne teda mul kondüloome ei esinenud. Sellest HPV-st ei pidavat lahti saama. Naistearst soovitas mõlemale teha see vaktsiin, aga milleks seda teha, kui sellest ei pidavat ju lahti saama?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Pole kuidagi võimalik kindlaks teha kust ja kelle kaudu see viirus teie suhtesse jõudis. HPV viirus ei ole enamasti igavene. Enam kui 70% juhtudest suudab organism, juhul kui uut nakatumist ei ole ja puuduvad ka teised põletikud sugutraktis, viiruse aasta jooksul kehast likvideerida. Vaktsiiniga viiruse ravisse suhtun ma ettevaatuse/skepsisega. Tänase teadmise raames ma seda ise ei kasuta. Ei välista samas, et uute teadusuuringute valguses võib see seisukoht siiski muutuda. Kõige olulisem on vältida kõrvalt lisanduvaid mikroobe ning kontrollida ja välja ravida välja kõik muud sugutrakti põletikud.