PSA tase 24.10.12 / Meestearst

Külastaja küsib:

Lugupeetud Dr. Punab.

Ma konsulteerisin just äsja Teiega põgusalt oma PSA taseme näitude osas. Olen 39.a. mees.

Olen olnud Teie patsient aastatel 2003-2004, diagnoosiks eesnäärme põletik, mis tekitas vaevusi aastatel 2001-2004. Olid regulaarsed-perioodilised valud kubeme- ja lahklihapiirkonnas, ka munandites. Otsest põhjust me ei toona leidnudki.
Teostasime toona lisaks muudele vajalikele analüüsidele (suguhaigused) ka kaks spermaanalüüsi, mõlemad olid korras (viimases analüüsis oli siiski minimaalselt põletikurakke). Aastal 2004 jäid põletikunähtude perioodid üha harvemaks ning sain valudest ja ebamugavustundest lahti kuni tänase päevani.
Te mainisite toona, et ma võiksin profülaktika mõttes kord aasta-paari jooksul siiski PSA testi teha.

Minu PSA testide tulemused aastate kaupa:

2002.a. – 1.5
2003.a. – 1.99
2004.a. – 1.87
2005.a. – 1.98
2007.a. – 1.68
2009.a. – 1.82
2010.a. – 2.12 ja juba järgmine päev 1.74 - NB! andsin analüüsid lausa ühepäevase (24h) vahega. Kordasin juba järgmine päev igaks juhuks PSA analüüsi, sest meenus, et ca 20 tundi enne esimese analüüsi andmist toimus mul seemnepurse – aga see ju mõjutab ka testi tulemust.
2011.a. – 2.0
2012.a. veebruaris – 1.57 ja nüüd oktoobris 2.52

Te mainisite mulle, et praegune PSA näidu tõus on seotud põletikulise reaktsiooniga ja ma peaksin tegema vastavad uuringud.
Olulisi kaebusi hetkel mul ei ole. Vahel on siiski olnud mõningast ebamugavustunnet eesnäärmepiirkonnas ja veidi sagedasemat urineerimisvajadust. P.S. eelmisel nädalal tõstsin raskustega paigast oma selja, ning alaselja teravad valud taandusid lõplikult alles eile-täna.

Mul on siiski Teile kolm küsimust:

1.) Kas on võimalus, et praegse kõrgenenud PSA puhul on tegemist lühiajalise eesnäärme ärritusega?
2.) Kui pikk peab olema seksuaalne paus enne eesnäärmesekreedi uuringut?
3.) Kas minu vanuses (39.a.) on võimalik ka eesnäärme pahaloomuline protsess (eesnäärmevähk)?

Teid siiralt ette tänades ja Teile jõudu soovides igapäevases tänuväärses töös!

P.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

1) Ilma uuringuteta ei oska öelda. Kuna olemas ka sellesuunalised kaebused, siis oleks kasulik siiski uuringud ära teha. Oleme Ülikooli meestekliinikus oluliselt arendanud ka diagnostikaskeeme - meie poolt välja arendatud eesnäärme sekreedi uuring on sperma analüüsist oluliselt täpsem test.
2) Soovitavalt 48 tundi - mõju siiski enamasti marginaalne
3) Võimalik, kuid väga-väga vähetõenäoline.